logo

Nafta/Chemia 2015

Grupa LOTOS S.A. znalazła się w gronie firm i instytucji wyróżnionych podczas największego w Polsce spotkania paliwowego i chemicznego, konferencji Nafta/Chemia 2015. Nagrodę w imieniu firmy odebrał Marek Foltynowicz, kierownik Projektu w Biurze Strategii i Ryzyk Korporacyjnych.

Uroczystość odbyła się 9 grudnia w Warszawie. Podczas konferencji zostały wyróżnione tytułem „Reakcje/Innowacje” najciekawsze i najbardziej znaczące innowacje - produkty, wdrożenia i inwestycje zrealizowane w ostatnim okresie w działających w Polsce firmach chemicznych i naftowych.

Przy ocenie zgłoszonych do konkursu Reakcje/Innowacje produktów, rozwiązań i przedsięwzięć uwzględnione zostały kryteria takie jak: innowacyjność, nowatorstwo i oryginalność, związanie z polską myślą naukową oraz biznesowa efektywność rozwiązania i jej wpływ na kondycję oraz konkurencyjność firmy.

Grupa LOTOS otrzymała nagrodę za opracowanie i montaż instalacji przeciwdziałającej zakwitom wody w przemysłowym zbiorniku retencyjno-osadowym stanowiącym źródło wody dla potrzeb rafinerii w Gdańsku. Montaż instalacji przeciwdziałającej zakwitom wody umożliwił redukcję kosztów operacyjnych związanych z uzdatnieniem wody dla potrzeb rafinerii. Poprzez zastosowanie instalacji, pomimo zwiększonej ilości przerobionej ropy naftowej, całkowita ilość pobranej wody ze środowiska uległa obniżeniu o około 6 proc. Dzięki jednemu innowacyjnemu rozwiązaniu uzyskano efekt zarówno technologiczny (brak problemów z uzdatnianiem), jak i ekonomiczny (stabilne koszty produkcji) oraz środowiskowy (poprawa jakości wody).

– Dzięki współpracy z firmą PROTE, która stosuje słomiane rozwiązania przy rekultywacjach jezior, zdecydowaliśmy się na prostą, tanią i ekologiczną metodę walki z sinicami w zbiorniku retencyjnym. Jak pokazują cztery lata eksploatacji okazała się ona niezwykle skuteczna – podkreślił Mieczysław Broniszewski, szef Biura Ochrony Środowiska.

Wśród laureatów znalazły się również: LOTOS Petrobaltic, PKN Orlen, Instytut Nowych Syntez Chemicznych w Puławach, Grupa Azoty Kędzierzyn i Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej Blachownia, Grupa Azoty Police, Agencja Rozwoju Przemysłu i Invento,, Grupa Azoty Puławy, Synthos i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz BASF.