Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

LOTOS

Header
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Wyróżnienie za nowatorskie metody zagospodarowania złoża B8

LOTOS Petrobaltic otrzymał wyróżnienie za unikatowe rozwiązania technologiczne wykorzystywane przy wydobyciu ropy na Morzu Bałtyckim, skutkujące większą efektywnością wydobycia, bezproblemową obsługą i ograniczeniem zagrożeń.

To jedno z dziesięciu wyróżnień dla najciekawszych i najbardziej znaczących innowacji – produktów, wdrożeń i inwestycji zrealizowanych w ostatnim okresie w firmach chemicznych i naftowych działających w Polsce. Nagrody zostały wręczone 9 grudnia na XI konferencji Nafta/Chemia – największego w kraju spotkania branży. W imieniu spółki LOTOS Petrobaltic nagrodę odebrał dyrektor ds. wierceń Krzysztof Kielas.

  Wyróżnienie Reakcje-Innowacje-2a.jpg

Zastosowanie na złożu B8 nowatorskich rozwiązań, własnych konstrukcji i technologii wynika z nowego spojrzenia na sposób zagospodarowania, uwzględniającego konieczność minimalizacji ryzyka, z którym spółka miała do czynienia przy eksploatacji złoża B3. Otwory odwiercone zostały z jednego miejsca we wszystkie strony złoża. Zastosowane rozwiązania ułatwiają obsługę głowic wyprowadzonych na pokład centrum produkcyjnego.

Zastosowaliśmy po raz pierwszy nowy typ riserów o zwiększonej odporności na uszkodzenia powodowane zmęczeniem materiału na skutek pracy w dynamicznych warunkach morskich – mówi Krzysztof Kielas. – Zastosowaliśmy też nowe konstrukcje głowic zabiegowych, według własnego projektu. Głowice te służą do zatłaczania wody w celu podwyższenia ciśnienia złożowego. Odwierty produkcyjne wyprowadziliśmy i zagłowiczyliśmy na pokładzie głowicowym własnej konstrukcji. Umożliwi to przejęcie pokładu przez drugą platformę, która będzie docelowym centrum produkcyjnym, bez zatrzymywania produkcji. Ta nagroda – podkreśla dyrektor Kielas – to wyróżnienie dla całego zespołu zaangażowanego w projekt zagospodarowania B8. Bardzo dziękuję i gratuluję wszystkim uczestnikom tego projektu.

  Wyróżnienie Reakcje-Innowacje-3a.jpg

Nafta-Chemia to doroczna konferencja Grupy PTWP (Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości) i redakcji Nowego Przemysłu, gromadząca czołowych przedstawicieli branży naftowej i chemicznej, poświęcona najważniejszym problemom i wyzwaniom tego sektora gospodarki.