Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

W ciągu 10 miesięcy opłynął kulę ziemską. Pokonał 33 tysiące mil morskich i zawinął do 23 portów w kilkunastu krajach świata. Przez jego pokład przewinęło się prawie tysiąc młodych ludzi. O Białej Fregacie zrobiło się głośno na całym świecie, teraz czas na wielkie przywitanie. Już w czwartek 28 marca Dar Młodzieży zacumuje w Gdyni. Przywitają go mieszkańcy, przedstawiciele władz i Marynarka Wojenna. W wydarzeniu weźmie też udział Fundacja LOTOS, która wspierała Rejs Niepodległości.

Fundacja LOTOS

W ciągu 10 miesięcy opłynął kulę ziemską. Pokonał 33 tysiące mil morskich i zawinął do 23 portów w kilkunastu krajach świata. Przez jego pokład przewinęło się prawie tysiąc młodych ludzi. O Białej Fregacie zrobiło się głośno na całym świecie, teraz czas na wielkie przywitanie. Już w czwartek 28 marca Dar Młodzieży zacumuje w Gdyni. Przywitają go mieszkańcy, przedstawiciele władz i Marynarka Wojenna. W wydarzeniu weźmie też udział Fundacja LOTOS, która wspierała Rejs Niepodległości.

To będzie wielkie powitanie. W czwartek około 11:00 Dar Młodzieży ma zacumować przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni. Podczas wpłynięcia do portu, Białej Fregacie będą towarzyszyć jednostki Marynarki Wojennej. O muzyczną oprawę zadba Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna MW. Po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu gali banderowej, komendant „Daru” złoży meldunek z rejsu. Wtedy przyjdzie czas na spotkania z bliskimi, których niektórzy uczestnicy nie widzieli od kilku miesięcy.

O 15:00 powinna rozpocząć się msza w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka w Gdyni.

Wszyscy, którzy nie zdążą pojawić się na Molo Południowym przed południem, mogą wziąć udział w pikniku morskim w okolicach Akwarium Gdyńskiego, który rozpocznie się o 16:00. Oprócz koncertów w morskim klimacie, zaplanowano pokaz musztry paradnej, degustację wojskowej grochówki i – co najważniejsze – spotkania z uczestnikami Rejsu Niepodległości. Członkowie załogi opowiedzą o swoich wrażeniach i pokażą filmowe migawki z podróży.

W powitaniu Daru Młodzieży weźmie też udział Fundacja LOTOS, która wspierała całą wyprawę. – Rejs Niepodległości był nie tylko piękną przygodą dla młodych członków załogi. Był także wspaniałą promocją Polski za granicą. Jesteśmy dumni, że Fundacja LOTOS mogła być częścią tak ważnej akcji. Z przyjemnością przywitamy Dar Młodzieży i całą załogę w Gdyni. Zapraszamy do naszego stoiska, gdzie czekają niespodzianki i wiele atrakcji – mówi Adam Kasprzyk, prezes Zarządu Fundacji LOTOS.

Rejs na 100 lat niepodległości

Rejs rozpoczął się w maju ubiegłego roku. W gdyńskim porcie uczestników Rejsu Niepodległości żegnały tysiące osób – mieszkańcy, turyści, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Kościoła. Celem wyprawy było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejszym punktem wyprawy był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Dar Młodzieży cumował w Tallinie, Kopenhadze, Stavanger, Szczecinie, Bremerhaven, Bordeaux, na Teneryfie, w Dakarze, Kapsztadzie, Mauritiusie, Dżakarcie, Singapurze, Hong Kongu, Osace, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamie, Kartagenie, Miami, Nassau na Bahamach, Ponta Delgadę i w Londynie.

W Rejsie, oprócz załogi stałej, brali udział studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia oraz laureaci ogólnopolskiego konkursu. Podczas wyprawy byli Młodymi Ambasadorami, którzy reprezentowali Polskę za granicą i opowiadali o polskiej historii i kulturze.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Palotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.

O Fundacji LOTOS

Misją Fundacji LOTOS jest działalność społeczna wnosząca pozytywny wkład w rozwój otoczenia społecznego i przyrodniczego. W ramach Fundacji wspieramy inicjatywy, które przynoszą korzyści dla lokalnych społeczności.

Fundacja LOTOS, zgodnie z założeniami Strategii społecznej odpowiedzialności LOTOSU w zakresie działań społecznych, koncentruje swoje wsparcie przede wszystkim na trzech kluczowych obszarach, tj. ekologia i ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wyrównywanie różnic społecznych, z nakierowaniem na dzieci i młodzież m.in. poprzez inwestycje w naukę, edukację i oświatę.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 83 88, 58 308 72 29, e-mail: media@grupalotos.pl.

Udostępnij