logo

Były łzy wzruszenia i wielka radość – uczestnicy Rejsu Niepodległości z uśmiechem na ustach zeszli na ląd. Dar Młodzieży wrócił z 10-miesięcznej wyprawy dookoła świata. Białą Fregatę w Gdyni witały setki osób, a wśród nich Fundacja LOTOS.

Fundacja LOTOS

Były łzy wzruszenia i wielka radość – uczestnicy Rejsu Niepodległości z uśmiechem na ustach zeszli na ląd. Dar Młodzieży wrócił z 10-miesięcznej wyprawy dookoła świata. Białą Fregatę w Gdyni witały setki osób, a wśród nich Fundacja LOTOS.

Rejs Niepodległości dobiegł końca. Żaglowiec odwiedził 23 porty na 5 kontynentach. Przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Do macierzystego portu w Gdyni dopłynął przed południem w czwartek 28 marca.

Rejs ogólny3

Fregacie asystowały m.in. cztery jednostki Marynarki Wojennej. O muzyczną oprawę zadbała Orkiestra i Kompania Reprezentacyjna MW. Odegrany został hymn państwowy, a na żaglowcu podniesiono galę banderową. Mglista pogoda szybko zamieniła się w słoneczną.

Rejs słońce

W oficjalnej części wydarzenia wzięli udział m.in. przedstawiciele władzy centralnej, parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna, studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni i oczywiście rodziny uczestników Rejsu.

Rejs oficjalny1

Rejs oficjalny2

Jestem dumny, że Fundacja LOTOS dołączyła do grona, które wsparło Rejs Niepodległości. To piękna inicjatywa, która rozsławiała Polskę na całym świecie – mówił Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS ds. korporacyjnych.

Najbardziej wzruszającymi momentami były oczywiście przywitania uczestników Rejsu z rodzinami.

Rejs rodzina2

Rejs rodzina

Uczestnicy Rejsu zgodnie przyznawali, że mimo trudnych chwil, wyprawa Darem Młodzieży była największą przygodą w ich życiu.

Rejs uczestniczka

Później w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Św. Piotra Rybaka w Gdyni odbyła się msza święta.

Piknik morski i gala

Wszyscy, którzy nie zdążyli pojawić się na Molo Południowym przed południem, mogli wziąć udział w pikniku morskim w okolicach Akwarium Gdyńskiego. Oprócz koncertów w morskim klimacie, odbyły się m.in. pokaz musztry paradnej i degustacja wojskowej grochówki.

Rejs piknik

Piknik zakończył widowiskowy pokaz sztucznych ogni.

Wieczorem w Sali Koncertowej Zarządu Portu Morskiego Gdynia Fundacja LOTOS otrzymała podziękowanie za wsparcie Rejsu Niepodległości.

Rejs Niepodległości był nie tylko piękną przygodą dla młodych członków załogi. Był także wspaniałą promocją Polski za granicą. Fundacja LOTOS wsparła tę inicjatywę, cieszymy się, że mogliśmy być partnerem tak pięknej akcji – tłumaczył Adam Kasprzyk, prezes Zarządu Fundacji LOTOS.

ZOBACZ FILMOWĄ RELACJĘ Z POWITANIA DARU MŁODZIEŻY:
Dar Młodzieży film

Rejs na 100 lat niepodległości

Rejs rozpoczął się w maju ubiegłego roku. Celem wyprawy było uczczenie stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Najważniejszym punktem wyprawy był udział w Światowych Dniach Młodzieży w Panamie.

Dar Młodzieży cumował w 23 portach: w Tallinie, Kopenhadze, Stavanger, Szczecinie, Bremerhaven, Bordeaux, na Teneryfie, w Dakarze, Kapsztadzie, Mauritiusie, Dżakarcie, Singapurze, Hong Kongu, Osace, San Francisco, Los Angeles, Acapulco, Panamie, Kartagenie, Miami, Nassau na Bahamach, Ponta Delgada i w Londynie.

W Rejsie, oprócz załogi stałej, brali udział studenci Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie szkół morskich ze Szczecina i Świnoujścia oraz laureaci ogólnopolskiego konkursu. Podczas wyprawy byli Młodymi Ambasadorami, którzy reprezentowali Polskę za granicą i opowiadali o polskiej historii i kulturze. W sumie przez pokład Daru przewinęło się prawie tysiąc osób.

Organizatorami Rejsu Niepodległości byli Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Uniwersytet Morski w Gdyni oraz Palotyńska Fundacja Misyjna Salvatti. Rejs wsparła m.in. Fundacja LOTOS.

O Fundacji LOTOS

Misją Fundacji LOTOS jest działalność społeczna wnosząca pozytywny wkład w rozwój otoczenia społecznego i przyrodniczego. W ramach Fundacji wspieramy inicjatywy, które przynoszą korzyści dla lokalnych społeczności.

Fundacja LOTOS, zgodnie z założeniami Strategii społecznej odpowiedzialności LOTOSU w zakresie działań społecznych, koncentruje swoje wsparcie przede wszystkim na trzech kluczowych obszarach, tj. ekologia i ochrona środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem Morza Bałtyckiego, bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wyrównywanie różnic społecznych, z nakierowaniem na dzieci i młodzież m.in. poprzez inwestycje w naukę, edukację i oświatę.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij