Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Na 30. Letnią Uniwersjadę we włoskim Neapolu wyleci dziś pierwsza grupa z niespełna 120-osobowej kadry Akademickiej Reprezentacji Polski. Rywalizacja rozpocznie się w środę, 3 lipca, a zakończy 14 lipca. Strategicznym Sponsorem jest Grupa LOTOS S.A.

Sport Biuro Prasowe AZS,

Liczymy na wiele medali w Neapolu, bo mamy fantastycznych zawodników – mówi prof. Alojzy Nowak, prezes Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. Największa grupa polskich sportowców, którzy wezmą udział w 30. Letniej Uniwersjadzie w poniedziałek wyleci do Neapolu.

Akademicką Reprezentację Polski mocno wspiera nie tylko Ministerstwo Sportu i Turystyki, ale także Grupa LOTOS S.A. – Mamy nadzieję, że współpraca, którą nawiązaliśmy będzie kontynuowana. Wierzę, że wrócicie z wieloma medalami, a nam i AZS życzę wielu wspólnych lat pełnych sukcesów  – powiedział podczas pożegnania reprezentacji Mateusz A. Bonca, prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.

MEDIA_uniwersjadaNeapol_wylot_fotPawelSkraba_10.jpg

Kadra liczy niespełna 120 osób, z delikatną przewagą mężczyzn, co jest spowodowane faktem, że jedynym przedstawicielem Polski w sportach drużynowych są siatkarze. – Jako ministerstwo jesteśmy przygotowani na wypłacenie nagród. Możecie zdobywać wszystkie medale – żartował w trakcie uroczystości pożegnania Jan Widera, wiceminister sportu i turystyki.

Do kandydatów do medali uniwersjady aspiruje spore grono zawodników, m.in. duża grupa lekkoatletów ze złotą medalistką sprzed dwóch lat Malwiną Kopron w rzucie młotem. – Jadę po medal i mam nadzieję, że uda mi się obronić tytuł sprzed dwóch lat. Wtedy był to mój cudowny sezon i w dodatku uniwersjada była w bardziej korzystnym momencie. Nie jestem w życiowej formie, ale jadę z bardzo dobrym nastawieniem – mówi Kopron.

MEDIA_uniwersjadaNeapol_wylot_fotPawelSkraba_05.jpg

O medal chcą też walczyć siatkarze. Jeden z nich, Paweł Halaba, będzie chorążym Akademickiej Reprezentacji Polski podczas zaplanowanej na środowy wieczór ceremonii otwarcia uniwersjady. – Jestem z tego bardzo dumny, jest to olbrzymie wyróżnienie. A nasz cel? Jak każdego sportowca, oczywiście złoto. Jedziemy wygrać ten turniej – mówi Halaba.

Dwa lata temu w Tajpej Polacy zdobyli 25 medali – siedem złotych oraz po dziewięć srebrnych i brązowych. Wśród kadrowiczów, którzy polecą do Neapolu, jest grono medalistów sprzed dwóch lat – Malwina Kopron, Klaudia Kardasz, Kamila Ciba, Agata Forkasiewicz, Konrad Bukowiecki (wszyscy lekkoatletyka), Kamila Pytka, Martyna Swatowska (obie szermierka) i Magdalena Leporowska (taekwondo). Łącznie we wszystkich letnich uniwersjadach od 1959 roku Polacy zdobyli 342 medale – 94 złote, 116 srebrnych i 132 brązowe.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Źródło: Biuro Prasowe AZS

Udostępnij