logo

25 kwietnia w Bukareszcie Central Europe Energy Partners (CEEP) – stowarzyszenie zrzeszające największe przedsiębiorstwa i organizacje energetyczne Europy Centralnej, współpracujące z Unią Europejską – organizuje Szczyt Energetyczny „29+1”. Spotkanie odbędzie się pod patronatem Premiera Rumunii Victora Ponty i Ministra Delegata ds. Energii w rządzie Rumunii Razvan Nicolescu. W szczycie udział weźmie Komisarz UE ds. Energii Günther Oettinger. Głównym tematem bukaresztańskiej konferencji będą ceny i koszty energii w Europie.

Ogólne

25 kwietnia w Bukareszcie Central Europe Energy Partners (CEEP) – stowarzyszenie zrzeszające największe przedsiębiorstwa i organizacje energetyczne Europy Centralnej, współpracujące z Unią Europejską – organizuje Szczyt Energetyczny „29+1”. Spotkanie odbędzie się pod patronatem Premiera Rumunii Victora Ponty i Ministra Delegata ds. Energii w rządzie Rumunii Razvan Nicolescu. W szczycie udział weźmie Komisarz UE ds. Energii Günther Oettinger. Głównym tematem bukaresztańskiej konferencji będą ceny i koszty energii w Europie.

CEEP organizuje coroczne spotkania 29 największych przedsiębiorstw energetycznych Europy Środkowej z komisarzem Güntherem Oettingerem od 2012 r. Spotkania odbywają się w środkowoeuropejskich stolicach i stanowią wyjątkową okazję do wymiany poglądów pomiędzy wysokimi przedstawicielami UE oraz przedstawicieli świata biznesu z 11 państw regionu.

Formuła „29+1” została już z powodzeniem przetestowana w Budapeszcie i Wilnie  – twierdzi Paweł Olechnowicz, Przewodniczący Rady Dyrektorów Central Europe Energy Partners. – Wynikami obrad szczytów były specjalne memoranda sporządzone przez CEEP, które spotkały się z dużym uznaniem ze strony komisarzy UE. Najważniejszym celem odbytych spotkań jest zapewnienie, aby przedsiębiorstwa sektora energii Europy Centralnej mówiły w Brukseli jednym głosem. Tylko w ten sposób będziemy w stanie stworzyć w Europie jednolity rynek energii oraz zwiększyć potencjał ekonomiczny naszego regionu.

Aby zrealizować wytyczne dotyczące polityki sektora energii do 2020 roku Europa Centralna musi zainwestować 400-460 miliardów euro w efektywne wytwarzanie i przesył energii elektrycznej. To olbrzymie nakłady. Koszt tych inwestycji znacząco wpłynie na ceny energii elektrycznej, które istotnie wrosną. Prognozy wskazują, że ceny energii elektrycznej dla odbiorców przemysłowych w krajach UE-11 mogą być wyższe o 40-60%, a to z pewnością uderzy również w odbiorców indywidualnych.

Polityka spójności UE nie jest realizowana skutecznie. W ciągu ostatnich dziesięciu lat różnice w PKB krajów UE-15 i UE-11 utrzymywały się niemal na tym samym poziomie. Według statystyk, PKB na mieszkańca w krajach UE-15 w 2012 r. był wciąż trzy razy wyższy niż w krajach UE-11. W skrajnych wypadkach stosunek różnic PKB wynosi nawet 1:16 (np. Luksemburg i Bułgaria). By odwrócić ten trend, kraje Europy Centralnej muszą efektywnie i konsekwentnie rozwijać swój przemysł, a także skutecznie tworzyć nowe miejsca pracy. W tym celu potrzebna jest tania energia, pochodząca głównie z krajowych źródeł. Reindustrializacja, optymalne wykorzystywanie surowców z własnych złóż i tania energia nie są już wyzwaniem przyszłości. Decyzje musimy podjąć teraz, zanim będzie za późno. Nie można zaprzeczyć, że UE gwałtownie traci przewagę konkurencyjną, nie tylko w stosunku do krajów azjatyckich, ale także Stanów Zjednoczonych. Ożywienie inwestycji przemysłowych w Stanach Zjednoczonych jest przede wszystkim wynikiem rewolucji związanej z rosnącym wydobyciem ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż niekonwencjonalnych.

Central Europe Energy Partners (www.ceep.be)

W czerwcu 2014 r. mijają cztery lata od utworzenia stowarzyszenia Central Europe Energy Partners (CEEP). Nadrzędnym celem CEEP, jako pierwszej w regionie inicjatywy reprezentującej interesy środkowoeuropejskiego sektora energii (obejmującego węgiel, ropę naftową, OZE, sieci elektroenergetyczne, itp.) jest działanie na rzecz integracji w ramach wspólnej unijnej polityki i bezpieczeństwa w sektorze energii. Istotnym elementem działań organizacji jest reprezentowanie interesów jej członków. W chwili obecnej do CEEP należy już 22 podmiotów z Czech, Litwy, Polski, Rumunii i Słowacji, zatrudniających ponad 300 tys. pracowników i notujących całkowite roczne obroty na poziomie 42 mld EUR.

Przedstawiciele stowarzyszenia biorą udział w konsultacjach prowadzonych z instytucjami unijnymi dotyczących najważniejszych inicjatyw legislacyjnych z zakresu polityki energetycznej UE .

Głównym zadaniem CEEP w 2014 r. będzie dalsze wspieranie i ułatwianie integracji sektora energii w Europie Centralnej w ramach unijnej polityki dotyczącej energii i klimatu. W pełni popierając unijne cele 20-20-20, stowarzyszenie będzie jednocześnie w dalszym ciągu reprezentowało interesy Europy Centralnej dbając o to, by były one przedstawiane w sposób klarowny i spójny, oraz by liczono się z nimi na arenie unijnej. CEEP będzie promować zrównoważone podejście do realizacji unijnych celów w zakresie ochrony klimatu, zrównoważonego rozwoju oraz bezpieczeństwa w sektorze energii. Oznacza to poparcie dla wspólnej, szeroko zakrojonej unijnej polityki, z uwzględnieniem interesów Europy Centralnej. 

Biuro Komunikacji
Grupa LOTOS S.A.
ul. Elbląska 135,
80-718 Gdańsk,
tel. 58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55,
e-mail: media@grupalotos.pl