logo

Środowa ceremonia wręczenia nagród za rywalizację w sportowej części turnieju oficjalnie zakończyła turniej LOTOS Polish Open 2014. Zwycięzcą turnieju został Berni Reiter, który już od pierwszej rundy uważany był za faworyta.

Ogólne

Środowa ceremonia wręczenia nagród za rywalizację w sportowej części turnieju oficjalnie zakończyła turniej LOTOS Polish Open 2014. Zwycięzcą turnieju został Berni Reiter, który już od pierwszej rundy uważany był za faworyta. Drugą pozycję zasłużenie wywalczył sobie reprezentant Niemiec, Sean Einhaus. Ostatnie miejsce na podium także należało do niemieckiego zawodnika, Sebastiana Heisele. Reprezentant Polski, Adrian Meronk po wyczerpującej rundzie finałowej, zakończył LOTOS Polish Open 2014 na 5. miejscu.

Polscy fani golfa mogą czuć się w pełni usatysfakcjonowani i zadowoleni. Zakończony właśnie turniej LOTOS Polish Open 2014 okazał się wielkim sukcesem pod wieloma względami. Rywalizacja, sportowe emocje na najwyższym poziomie i niesamowita atmosfera towarzyszyły wszystkim trzem turniejom rozgrywanym podczas tego pięciodniowego wydarzenia. Piękna pogoda nie opuściła pola Sand Valley Golf&CC nawet na chwilę, choć uczestnicy rywalizacji sportowej trwającej od poniedziałku musieli zmagać się urokami tej piaszczystej i wietrznej doliny w najczystszej postaci.

W piątek, 18 lipca zainaugurowano święto golfowe turniejem o Puchar Prezesa Grupy LOTOS S.A. Goście przybyli licznie na zaproszenie samego Prezesa Zarządu Grupy LOTOS, Pawła Olechnowicza. Wśród zawodników nie zabrakło wybitnych sportowców, którzy znani są z zamiłowania do golfa – ambasadora turnieju Mateusza Kusznierewicza oraz Mariusza Czerkawskiego. W turnieju wziął również udział Krzysztof Materna, znany polski prezenter i satyryk. 

W turnieju o Puchar Prezesa Zarządu Grupy LOTOS S.A. w kategorii kobiet bezkonkurencyjna okazała się Małgorzata Smołko. Z wynikiem 40 punktów stableford zajęła pierwszą pozycję. Zaraz za nią, na podium uplasowała się Bożenna Michałowska z wynikiem 38 punktów stableford. Ostatnie miejsce na kobiecym podium należało do Małgorzaty Ścisk, która zdobyła 37 punktów stableford. W klasyfikacji mężczyzn najlepszy okazał się Zbigniew Reszka, który uzyskał wynik 43 punktów stableford. Zaraz za nim znaleźli się: Tomasz Wolf (39 punktów stableford) i Marek Michałowski, Prezes Polskiego Związku Golfa (38 punktów stableford). Podczas Gali Open, która odbyła się w piątkowy wieczór, wszyscy zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe. Uroczystość uświetnił występ młodej i niezwykle utalentowanej piosenkarki, Sylwii Grzeszczak.

Turniej Pro-Am odbywający się w sobotę, było okazją do skonfrontowania umiejętności z zawodowymi golfistami. Na każdym z 18 dołków pola znajdowała się drużyna złożona z trzech amatorów i jednego profesjonalisty. Gra była niezwykle emocjonująca i oprócz trudności pola zawodnicy musieli się zmierzyć z bardzo wysoką temperaturą. W kategorii stroke play netto mężczyzn zwyciężył Stefan Zieliński. Zaraz za nim znalazł się Timo Hulkonnen oraz Piotr Przyborowski. Najlepszy wynik w kategorii stroke play brutto uzyskał Jakub Żelazny. Na kolejnych miejscach uplasowali się: Krzysztof Gradecki oraz Michał Poniż. Wśród kobiet, w kategorii stroke play netto bezkonkurencyjna okazała się Dominika Zbychorska. Miejsca na podium w tej kategorii zajęły także Danuta Zielińska i Anna Marciniak. W stroke play brutto najlepsza była z kolei Iwona Sroka, a tuż za nią znalazły się: Marzena Gradecka i Ewa Folta.

Turniej Pro-Am to dobra szansa, aby nauczyć się czegoś nowego i podnieść swoje umiejętności gry obserwując zawodowych golfistów. Poziom gry był jak zwykle wyrównany i na wysokim poziomie, nawet mimo dość uciążliwej dla wszystkich temperatury – skomentował Mateusz Kusznierewicz, Ambasador Turnieju LOTOS Polish Open 2014.

Sportowa rywalizacja w Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Polski Mężczyzn rozpoczęła się w poniedziałek, 21 lipca i trwała aż do środy, 23 lipca 2014r. Pierwsza runda zmagań w ramach LOTOS Polish Open 2014 pełna była dużych emocji. Liderem klasyfikacji został Austriak, Berni Reiter, który podczas pierwszej rundy ustanowił nowy rekord pola Sand Valley Golf & Country Club, popisując się wynikiem 66 uderzeń. Tego dnia w czołówce znalazło się także dwóch Polaków. Na drugiej pozycji, z rewelacyjnym wynikiem 67 uderzeń uplasował się Maksymilian Sałuda. Zaraz za podium, na czwartym miejscu znalazł się Adrian Meronk, który zeszłoroczną edycję turnieju zakończył na 18 miejscu. Trzecie miejsce należało do reprezentanta Niemiec, Max Kramer. Zawodnik będący numerem 2 rankingu Pro Golf Tour uzyskał rezultat cztery uderzenia poniżej par.

Na Sand Valley G&CC zagrałem łącznie już chyba osiem rund turniejowych, co daje pewność siebie na każdym dołku. Wiem, czego się spodziewać, znam to pole z kilku stron. Wiem, że na dziewiątce nie można grać jak najdalej tylko w miarę krótko i daleko od drzewa, które stoi na środku fairwaya i broni greenu. Kilka takich strzałów miałem i to mi dało dobry efekt. Nigdy nie zagrałem na tym polu niższego wyniku niż dzisiejszy – skomentował Maks Sałuda.

Niestety druga runda zmagań okazała się być dużo mniej pomyślną dla polskiego zawodnika, który zakończył ją z wynikiem 80 uderzeń. Silny wiatr sprawił, że tego dnia dużo łatwiej było się pomylić, o czym przekonało się wielu uczestników turnieju. Wiatr ten był jednak niezwykle pomyślny dla Adriana Meronka, polskiego stypendysty sportowego East Tennessee State University. Podczas wtorkowej rozgrywki, mimo posiadania statusu amatora, dał on popis prawdziwie zawodowych umiejętności. Drugą rundę zakończył z wynikiem 72 uderzeń, co w ostatecznym rozrachunku dało mu wynik trzech uderzeń poniżej Par i trzecie miejsce w ogólnej klasyfikacji.

Jestem bardzo zadowolony z mojej gry w turnieju, w poniedziałek zagrałem 3 uderzenia poniżej Par, a dzisiaj mimo bardzo wietrznych warunków udało mi się skończyć na par. Moją taktyką na środową rozgrywkę finałową jest utrzymanie dotychczasowego poziomu gry i powalczenie o podium – powiedział Adrian Meronk.

W drugiej rundzie pozycję lidera obronił Berni Reiter, który zakończył ją z wynikiem -5 poniżej Par. Podczas wtorkowej rozgrywki urosła mu jednak poważna konkurencja w postaci Maxa Kramera, który razem z nim zajmował pierwsze miejsce ex aequo. W rundzie finałowej pozostało 46 zawodników z najlepszymi wynikami, w tym oprócz Adriana Meronka, jeszcze trzech Polaków – Mateusz Gradecki, Maks Sałuda i Mateusz Jędrzejczyk. Przed środową rywalizacją zawodnicy zgodnie przyznawali, że pasłęckie pole Sand Valley Golf & Country Club wymaga od nich najlepszych umiejętności, ale nie sposób pozbyć się wielkiego apetytu na wygraną.

Runda finałowa rozpoczęła się w środę, 23 lipca chwilę przed godziną 7:00. Od samego początku zawodnikom dokuczał upał i silny wiatr.  Od pierwszej rundy pozycja lidera należała do Austriaka, Berniego Reitera. W trzeciej rundzie nie pozwolił on sobie na odebranie mu tytułu najlepszego. Uzyskał on rezultat -10 uderzeń poniżej par, kończąc rundę finałową z wynikiem 67 uderzeń. Drugie miejsce w turnieju przypadło Seanowi Einhausowi. Taki wyniki jest sporym zaskoczeniem, ponieważ przez dwie pierwsze rundy turnieju jego rezultaty nie były imponujące. Ostatnie miejsce na podium zajął Sebastian Heisele.

Zwycięstwo w turnieju LOTOS Polish Open 2014 traktuje jako jeden z moich największych sukcesów w tym roku. Do tej pory grałem głównie na polach w Ameryce Południowej, ale bardzo cieszę się, że zdecydowałem się na start w Polsce i zakończył się on tak dobrym wynikiem – skomentował Berni Reiter.

Bardzo dobrze poradził sobie Adrian Meronk, któremu udało się zdobyć wysokie, piąte miejsce w klasyfikacji generalnej. W rundzie finałowej wykonał 72 uderzenia, co w ogólnej klasyfikacji zapewniło mu dobry wyniki -3 poniżej Par. Do 9 dołka był on jednak wiceliderem turnieju LOTOS Polish Open 2014. W tym miejscu nie można także pominąć dobrych wyników pozostałych reprezentantów Polski. Na 21 miejscu ukończył rywalizację młodziutki Mateusz Gradecki, który studiuje z Adrianem i podąża za nim krok, w krok. Po pierwszym dniu sensacyjnym wiceliderem był Maks Sałuda z wynikiem -5 uderzeń poniżej Par. Ostatecznie zakończył on rywalizację na 26 pozycji.

To wielka radość kiedy coś, co się samemu zorganizowało lub wsparło, wychodzi dobrze. Druga edycja LOTOS Polish Open 2014 zakończyła się w pięknym stylu. Nie mogłem wyobrazić sobie lepszego zakończenia tego turnieju, jak obecność jednego z polskich graczy w ścisłej czołówce. Bardzo serdecznie gratuluje Adrianowi i życzę mu dalszych sukcesów, a sam jestem bardzo szczęśliwy, że Grupa LOTOS S.A. mogła być częścią tego sukcesu. Wszystkich tutaj obecnych mogę jeszcze zapewnić – do zobaczenia za rok, bo Grupa LOTOS na pewno będzie kontynuowała tradycję wspierania polskiego golfa!  –  takimi słowami  Paweł Olechnowicz, Prezes Zarządu Grupy LOTOS S.A. oficjalnie zakończył turniej.

Zaraz po jego słowach spadł intensywny deszcz, który jakby wyczekiwał momentu oficjalnego zakończenia, aby nie zepsuć żadnej z chwil tego wspaniałego wydarzenia.

Wyniki turnieju można znaleźć na stronie: http://www.pga.de/lotos-polish-open-en/articles/lotos-polish-open-livescoring.en.html

Więcej informacji na oficjalnej stronie internetowej turnieju:  www.lotospolishopen.pl

Grupa LOTOS w golfa zaangażowała się już rok temu, stając się mecenasem LOTOS Open, jednego najważniejszych turniejów w sezonie 2012. W dwudniowych zawodach rozegranych na polu Sand Valley G&CC wzięło udział 120 graczy. Wśród nich znaleźli się także sportowcy znani ze swojej golfowej pasji, tacy jak Mateusz Kusznierewicz czy Tomasz Iwan.
Grupa LOTOS to uznany mecenas sportu. Jest m.in. Generalnym Sponsorem Polskiego Narciarstwa, Oficjalnym Partnerem Roberta Kubicy, wspiera też kierowców rajdowych reprezentujących barwy LOTOS Rally Team, Kajetana Kajetanowicza i Michała Kościuszkę. Angażuje się także w programy społeczno-sportowe takie jak Narodowy Program Rozwoju Skoków Narciarskich „Szukamy Następców Mistrza” czy „Biało-zielona przyszłość z LOTOSEM”.

Polski Związek Golfa to organizacja zrzeszająca obecnie 59 klubów polskich golfowych, do których należy ponad 3000 graczy. Do jego głównych celów należą m.in. promocja, rozwój i organizacja sportu golfowego w Polsce. PZG powołuje też spośród swoich członków reprezentacje Polski
w różnych kategoriach wiekowych oraz zgłasza ich udział w zawodach międzynarodowych. Związek założono 31 lipca 1993 roku.

PGA Polska, czyli Stowarzyszenie Instruktorów Golfa, skupia profesjonalnych instruktorów golfa i zawodników turniejowych. Jego misją jest popularyzacja golfa, wdrażanie najwyższych standardów w edukacji, podnoszenie poziomu rywalizacji sportowej oraz reprezentowanie wartości etycznych, wynikających z tradycji i historii golfa. PGA Polska powstało w 1993 roku.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl