logo

"Kamerdyner" otworzy 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie nominowany jest do Złotych Lwów. Najnowszy film Filipa Bajona wejdzie do kin 21 września.

Ogólne

"Kamerdyner" otworzy 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie nominowany jest do Złotych Lwów. Najnowszy film Filipa Bajona wejdzie do kin 21 września. Od wczoraj można zobaczyć oficjalny zwiastun filmu.

„Kamerdyner” to opowiedziana z epickim rozmachem, inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia splątanych losów Polaków, Kaszubów i Niemców na tle burzliwych wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Na ekranie imponująca obsada: Janusz Gajos, Sebastian Fabijański, Marianna Zydek, Adam Woronowicz, Anna Radwan, Borys Szyc, Łukasz Simlat, Daniel Olbrychski, Kamilla Baar-Kochańska, Marcel Sabat, Diana Zamojska oraz Sławomir Orzechowski. 

Akcja filmu rozgrywa się w latach 1900-1945. Opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego w okolicy Pucka, jak również miłości pomiędzy kaszubskim chłopcem Mateuszem a niemiecką arystokratką Maritą. Scenariusz ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze na północnych Kaszubach, na którym linia granicy wytyczonej w Wersalu po I wojnie światowej podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści. Scenariusz przebiega przez cztery dekady ukazując skomplikowane postawy i wybory, których mieszkający tu ludzie musieli dokonywać. Pruska antypolskość walczyła z kaszubskim patriotyzmem, co w 1939 roku zakończyło się masowym mordem popełnionym na tysiącach Kaszubów w lasach pod Piaśnicą.

 

 

W sieci jest już dostępny teledysk do piosenki Korteza „Stare drzewa”, utwór został skomponowany specjalnie do filmu „Kamerdyner”. Teledysk zobaczyło już blisko pół miliona internautów.

 

 

 

Grupa LOTOS od lat aktywnie wspiera szereg ciekawych i wyjątkowych inicjatyw kulturalnych skierowanych do zróżnicowanego grona odbiorców. Działalność firmy nierozerwalnie kojarzy się z regionem Pomorza. Przedsiębiorstwo wspiera działalność sopockiego Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej oraz jest obecna podczas LOTOS Siesta Festival.Grupa LOTOS aktywnie promuje znaczące i ciekawe wydarzenia także na południu kraju, gdzie prowadzi działalność technologiczną i handlową. Warto wymienić LOTOS Jazz Festival, czyli Bielską Zadymkę Jazzową. Koncern wspiera również akcje i działania kulturalne i społeczne podejmowane na rzecz lokalnych społeczności Jasła i Czechowic.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego spedytora kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 83 88, 58 308 72 29, e-mail: media@grupalotos.pl