logo

Działalność wydobywcza

Dwa nowe złoża ropy naftowej i gazu ziemnego, o pojemności wydobywczej ropy naftowej min. 16 mln m sześciennych (ponad 110 mln baryłek) przygotowuje do eksploatacji Petrobaltic, wchodzący w skład Grupy Kapitałowej LOTOS.

Obrazek

– Wejście Petrobalticu na nowe złoża jest ściśle związane z realizacją zatwierdzonej w czerwcu tego roku strategii Grupy Kapitałowej LOTOS. W ramach rozwoju segmentu wydobywczego planujemy do 2012 roku zwiększyć ponadtrzykrotnie wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim, do 1 miliona ton rocznie – komentuje Paweł Olechnowicz, prezes Grupy LOTOS S.A. – Na tym jednak nie poprzestaniemy. Mając na uwadze dalszą ekspansję Grupy Kapitałowej LOTOS w sektorze wydobycia ropy naftowej oraz wzrost bezpieczeństwa energetycznego kraju, będziemy skutecznie umacniać swoją pozycję na Morzu Bałtyckim. Planujemy również uzyskać bezpośredni dostęp do złóż za granicą oraz zdywersyfikować dostawy surowca do maksymalnie 60 procent z jednego kierunku.

68 km od Helu

W lipcu ubiegłego roku na złożu B8 stanęła platforma wiertnicza „Petrobaltic”. Wyniki testów produkcyjnych są bardzo obiecujące. Złoże B8 jest położone blisko 68 km od linii brzegowej, na wysokości Helu. Znajduje się 2,1 km pod dnem morza. Projekt zagospodarowania złoża przewiduje prowadzenie wydobycia ropy naftowej trzema odwiertami eksploatacyjnymi z platformy wiertniczej usytuowanej w centrum złoża. W ciągu kilku najbliższych tygodni Petrobaltic powinien uzyskać koncesję na eksploatację tego złoża. Początek eksploatacji na skalę przemysłową planowany jest na 2008 r. Obecnie przewiduje się, że eksploatacja ta będzie trwała 10 lat.

Z badań i analiz prowadzonych przed rozpoczęciem testu produkcyjnego na złożu B8 wynikało, że tzw. zasoby wydobywalne wynoszą blisko 1 mln m sześciennych ropy naftowej i ponad 100 mln m sześciennych gazu ziemnego. Efekty próbnej eksploatacji wskazują jednak na to, że zasoby ropy w złożu mogą być większe od przewidywanych.

Pozyskiwana ze złoża ropa naftowa i towarzyszący jej gaz będą przesyłane rurociągiem podwodnym o długości ok. 35 km do Centrum Eksploatacyjnego na platformie „Baltic Beta” na złożu B3. Stamtąd, po separacji, ropa będzie wysyłana na ląd tankowcem, a gaz po obróbce będzie przesyłany podwodnym rurociągiem do Elektrociepłowni „Władysławowo”, gdzie zostanie przetworzony na energię elektryczną, ciepło i LPG.

Nowa kopalnia ropy

Petrobaltic rozpoczyna też przygotowania do zagospodarowania nowego złoża B23 znajdującego się na obszarze koncesji Gotlandia – ok. 135 km na północ od Półwyspu Helskiego. Geologiczne badania tego rejonu doprowadziły do odkrycia złoża węglowodorów znajdującego się na głębokości ok. 1,6 km pod dnem morza, przy głębokości wody 105-125 m. Z analiz wykonanych w lipcu b.r. przez niezależnych specjalistów wynika, że zasoby wydobywalne ropy w tym złożu wynoszą ok. 15 mln m sześciennych. W zależności od terminu rozpoczęcia wiercenia otworów poszukiwawczych i rozpoznawczych pozyskanie platformy wiertniczej dla tego złoża zakłada się najpóźniej na 2010 r. Na lata 2011-2018 zaplanowano etap testów produkcyjnych i zagospodarowanie złoża. Według obecnych planów jego eksploatacja będzie prowadzona do 2033 r.

Nowoczesna platforma wiertnicza

Potwierdzenie zasobów wydobywalnych w złożu B23 pozwala na przygotowanie projektu zagospodarowania i wydobycia ropy naftowej. Planuje się, że prace na złożu B23 będzie prowadzić nowa platforma wiertnicza typu jack-up (czyli mobilna platforma samopodnośna). Nogi takiej platformy mogą być podnoszone ponad dno morskie za pomocą napędów zamontowanych na platformie. Umożliwia to przemieszczanie platformy na dowolną lokalizację przy użyciu holowników. Przewidywany okres użytkowania takiej platformy wynosi 30 lat. Po zakończeniu wierceń na złożu B23 platforma będzie wykonywać prace wiertnicze na innych obszarach koncesyjnych Petrobalticu.

Grupa Kapitałowa LOTOS ze względu na swoje położenie, pozycję na rynku polskim oraz w regionie Morza Bałtyckiego jest predysponowana do pełnienia istotnej roli w procesie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Mając na uwadze rozbudowę zdolności przerobowych, a tym samym konieczność zwiększenia zewnętrznych dostaw ropy, zamierza zdywersyfikować kierunki i źródła dostaw w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Dywersyfikacja zaopatrzenia w ropę naftową realizowana będzie poprzez:
- wzrost własnego wydobycia,
- dostawy rurociągiem „Przyjaźń” z kierunków wschodnich,
- dostawy drogą morską, ze źródeł innych niż kierunek wschodni.

Poszukiwanie i wydobycie ropy naftowej

W zakresie rozwoju poszukiwań i wydobycia ropy naftowej Grupa Kapitałowa LOTOS zamierza realizować strategię opartą o następujące działania:
- doskonalenie działalności i wzrost efektywności Petrobalticu poprzez program optymalizacji kosztów oraz pełną integrację z Grupą Kapitałową LOTOS,
- eksploatację posiadanych złóż i poszukiwania nowych w oparciu o posiadane lub pozyskane koncesje na Morzu Bałtyckim,
- rozwój kompetencji i doświadczenia w zakresie międzynarodowej działalności poszukiwawczo-wydobywczej,
- realizację odpowiednio przygotowanych międzynarodowych projektów poszukiwawczo-wydobywczych, we współpracy z doświadczonymi partnerami biznesowymi z sektora poszukiwawczo-wydobywczego.

Grupa Kapitałowa LOTOS zamierza realizować rozwój wydobycia na Morzu Bałtyckim i projekty międzynarodowe w obszarze poszukiwań i wydobycia ropy naftowej, a tym samym zwiększać ilość ropy pochodzącej z własnych, kontrolowanych źródeł.

Na początku lutego 2005 r. Grupa LOTOS S.A. kupiła od Nafty Polskiej S.A. 69% akcji spółki poszukiwawczo wydobywczej Petrobaltic. Spółka posiada wyłączną koncesję na poszukiwanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Zatrudnia 475 pracowników, w tym 240 na jednostkach morskich. Petrobaltic wydobywa rocznie blisko 300 tys. ton ropy naftowej. Cały wolumen wydobycia sprzedawany jest Grupie LOTOS S.A. Od rozpoczęcia swojej działalności, w listopadzie 1990 r. do końca 2005 r. Petrobaltic wydobył ponad 3,2 mln m sześciennych ropy naftowej. Zasoby dotychczas eksploatowanych złóż szacowane są jeszcze na poziomie ok. 2 mln m sześciennych.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl