logo

Czwarte złoto dla LOTOSU

Grupa LOTOS już po raz czwarty otrzymała Złoty Listek CSR potwierdzając tym samym swoją obecność w elitarnym gronie przedsiębiorstw, które w codziennej działalności wdrażają najwyższe standardy odpowiedzialności społecznej. W tegorocznym konkursie organizowanym pod patronatem tygodnika POLITYKA oraz firmy doradczej Deloitte wyróżnione zostały 64 firmy.

Ankieta, na podstawie której przygotowano zestawienie, została skierowana do kilkuset największych firm w Polsce o przychodach powyżej 250 mln zł. Tak jak w poprzednich edycjach, bazowano na wytycznych międzynarodowej normy społecznej odpowiedzialności ISO 26000 w siedmiu obszarach: ład korporacyjny, prawa człowieka, zachowania wobec pracowników, ochrona środowiska, dbałość o klienta, uczciwość biznesowa i zaangażowanie społeczne. W tym roku na kwestionariusz odpowiedziały 104 spółki, z czego najliczniej reprezentowana była branża finansowa (21%). Organizatorzy konkursu postanowili przyznać 64 wyróżnienia: 12 Złotych, 11 Srebrnych oraz 41 Białych Listków CSR.

– Grupa LOTOS konsekwentnie traktuje odpowiedzialność społeczną przedsiębiorstwa jako podstawę swoich działań i element strategii biznesowej spółki – podkreśla Jowita Twardowska, dyrektor ds. Marketingu i Komunikacji w Grupie LOTOS,  która w imieniu spółki odebrała wyróżnienie podczas gali ogłoszenia wyników rankingu w Warszawie. – Firma realizuje długoterminowe programy uznając, że biznes powinien być prowadzony w zgodzie z normami etycznymi, potrzebami społeczeństwa oraz z dbałością o środowisko naturalne.

Firmy uczestniczące w tegorocznym przeglądzie Listków CSR POLITYKI wskazały na sześć kluczowych celów, które będą miały znaczenie dla ich modelu prowadzenia biznesu i branży, którą reprezentują (ponad 45% wszystkich wskazań). Są to: wzrost gospodarczy i godna praca, innowacje i infrastruktura, odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, edukacja na wysokim poziomie, zdrowie i dobrobyt ludzi oraz działania na rzecz ochrony klimatu. W Polsce platformą, która działa na rzecz realizacji wyżej wymienionych priorytetów w odniesieniu do celów SDGs, jest Wizja Zrównoważonego Rozwoju dla Polskiego Biznesu 2050 (Wizja 2050). W inicjatywę zaangażowanych jest już blisko 100 firm, w tym Grupa LOTOS.Listki CSR 2016

***

Złoty Listek CSR POLITYKI – otrzymują firmy, dla których realizacja wytycznych zawartych w normie ISO 26000 jest kluczowym elementem strategicznych działań w biznesie i w relacjach z interesariuszami. Firmy te często opierają swoje działania o najlepsze lokalne i globalne praktyki oraz stosują międzynarodowe standardy. Dodatkowo istotnym elementem ich zarządzania jest system zarządzania etyką oraz spisany i publiczny dokument, który definiuje zasady postępowania biznesowego oraz najwyższe standardy zarządzania personelem. O efektach swoich działań informują cyklicznie w raportach pozafinansowych lub zintegrowanych, które podlegają zewnętrznej weryfikacji.

Laureatami w tej kategorii są (kolejność alfabetyczna): CEMEX Polska, Grupa ENERGA, Grupa LOTOS, Grupa Żywiec, Kompania Piwowarska, Orange Polska, POLPHARMA, Polski Koncern Naftowy ORLEN, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, Provident Polska, Raben Group, Schenker.

fot. POLITYKA