Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Efektywna współpraca z Uzbekistanem

LOTOS Oil zostało wyróżnione przez Ministerstwo Gospodarki specjalnym dyplomem za efektywną współpracę gospodarczą z Uzbekistanem. Okazją do jego przyznania była zakończona w niedzielę w Taszkiencie – wystawa Poland Expo Uzbekistan 2011.

Działalność firm polskich w Uzbekistanie nie jest znacząca, w tej chwili działa tam około 40 przedsiębiorstw z udziałem kapitału polskiego (m.in. w branży: budowlanej, hodowlanej, maszyn i urządzeń, medycznej i farmacji). Inne, tak jak spółka LOTOS Oil rozwijają swoją obecność poprzez silnych miejscowych partnerów. 

- Mimo dotychczas stosunkowo niskiego poziomu zainteresowania firm polskich Uzbekistanem jestem przekonana, że biorąc pod uwagę potencjał rynkowy, kraj ten może w przyszłości stać się liczącym się partnerem dla polskich firm – podkreśla Magdalena Hutniczak, z działu eksportu spółki LOTOS Oil.

Mimo tysięcy kilometrów dzielących oba kraje, w Uzbekistanie od kilku lat istnieje silna sieć dystrybucji produktów LOTOS Oil. Oleje z Gdańska wykorzystuje między innymi Miejskie Przedsiębiorstwo Transportu Publicznego w Taszkiencie, dysponujące 400 nowoczesnymi autobusami Mercedesa. W czasach ZSRR, Uzbekistan należał do najlepiej rozwinięty wśród republik środkowoazjatyckich. W tym kraju wydobywany jest gaz ziemny, ropa naftowa w Kotlinie Fergańskiej oraz w wilajetach bucharskim i surchondaryjskim, węgiel brunatny (Angren) i kamienny (zagłębie Sharg‘un). Także w Uzbekistanie zlokalizowana jest jedna z największych na świecie odkrywkowych kopalń złota na pustyni Kyzył-kum; ponadto wydobywa się rudy ołowiu i cynku, wolframu, molibdenu i miedzi (złoża karamazarskie).