- Podstawowe definicje z Rozporządzenia REACH
REACH to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr WE 1907/2006 dotyczące bezpiecznego stosowania chemikaliów, poprzez ich rejestrację i ocenę oraz w niektórych przypadkach udzielanie zezwoleń, ograniczenia handlu i stosowania niektórych chemikaliów.
REACH obowiązuje bezpośrednio wszystkie państwa członkowskie, bez potrzeby wprowadzania tych regulacji do prawodawstwa poszczególnych krajów. Rozporządzenie weszło w życie 1 czerwca 2007 i zastąpiło kilkadziesiąt dotychczas obowiązujących wspólnotowych aktów prawnych, zarówno rozporządzeń, jak i dyrektyw.
Rozporządzenie REACH zawiera:
- 15 tytułów,
- 17 załączników,
- 141 artykułów,
- razem z załącznikami około 400 stron.
Główne zasady REACH:
- brak rejestracji, brak obrotu (Art. 4a),
- zasada ostrożności (w przypadku wątpliwości co do zagrożeń ze strony substancji chemicznej, zawsze bierzemy pod uwagę najgorszy wariant),
- zastąp substancję niebezpieczną substancją bezpieczną (podlegamy procedurze udzielania zezwoleń lub stosujemy „zamiennik” – o ile istnieje).
Lista podstawowych definicji z Rozporządzenia nr 1907/2006 dostępna jest w pliku poniżej.
Uzupełnieniem REACH jest rozporządzenie CLP w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania.
Celem rozporządzenia CLP jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska, a także swobodnego przepływu substancji, mieszanin i wyrobów poprzez harmonizację kryteriów klasyfikacji substancji i mieszanin oraz zasad oznakowania i pakowania.
Oba te rozporządzenia nakładają na producentów i importerów chemikaliów odpowiedzialność za zrozumienie potencjalnych negatywnych skutków chemikaliów, zarządzanie ewentualnymi zagrożeniami związanymi z ich stosowaniem oraz przekazywanie tych informacji dotyczących bezpieczeństwa klientom i konsumentom.
Na przełomie września i października 2010 r. Grupa LOTOS zakończyła rejestrację substancji, a w grudniu 2010 r. zgłosiła klasyfikację substancji wprowadzanych do obrotu, lecz niepodlegających obowiązkowi rejestracji REACH.
W ramach rejestracji uzgodniono wspólną klasyfikację, zaproponowano oznakowanie oraz przedstawiono m.in. wyniki badań toksykologicznych, ekotoksykologicznych, fizykochemicznych i identyfikacyjnych.
Grupa LOTOS na bieżąco analizuje postęp procedur tworzenia tzw. List Kandydackich substancji SVHC (substancji wzbudzających szczególnie duże obawy) i podejmuje wszelkie niezbędne działania celem wywiązania się z obowiązków nałożonych przez rozporządzenie REACH.
Żadna z substancji produkowanych i wprowadzanych do obrotu przez Grupę LOTOS nie znajduje się obecnie na opublikowanej przez Europejską Agencję Chemikaliów Liście Kandydackiej substancji SVHC i nie podlega procedurze udzielania zezwoleń.