logo

Spółka LOTOS Kolej rozpoczęła eksploatację pierwszej z pięciu zamówionych lokomotyw DRAGON. Pojazd wyprodukowała firma NEWAG Gliwice S.A. DRAGON to nowoczesna i zarazem pierwsza od ok. 25 lat sześcioosiowa lokomotywa elektryczna, jaką wyprodukowano w Polsce.

Działalność handlowa

Spółka LOTOS Kolej rozpoczęła eksploatację pierwszej z pięciu zamówionych lokomotyw DRAGON. Pojazd wyprodukowała firma NEWAG Gliwice S.A. DRAGON to nowoczesna i zarazem pierwsza od ok. 25 lat sześcioosiowa lokomotywa elektryczna, jaką wyprodukowano w Polsce.

Największym atutem tej lokomotywy jest możliwość prowadzenia pociągów o dużej masie nawet 5000 ton - na trasach o różnorodnych parametrach technicznych. Dla porównania lokomotywy czteroosiowe są w stanie uciągnąć składy o masie ok. 3,2 tys. ton (wersja elektryczna) i 2,6 tys. ton (wersja spalinowa).

- LOTOS Kolej to najnowocześniejszy przewoźnik kolejowy w Polsce – podkreśla Henryk Gruca, prezes LOTOS Kolej. – Aby zapewnić dynamiczny rozwój spółce, na niezwykle konkurencyjnym rynku, musimy stale inwestować, przede wszystkim w tabor. Cieszę się, że LOTOS Kolej wybierając najnowsze lokomotywy do eksploatacji może korzystać z ofert polskich producentów, reprezentujących najwyższą jakość na światowym poziomie.

- DRAGON przeznaczony jest do obsługi tras dalekobieżnych, trudnych i wymagających – mówi Bartosz Krzemiński, prezes NEWAG Gliwice S.A. - Przeprowadzone przez nas testy potwierdziły, że lokomotywa z postoju potrafi pokonać wzniesienie o nachyleniu 10 prom. prowadząc pociąg o masie 4 000 ton – dodaje.

W 2011 r. LOTOS Kolej, w ramach tzw. eksploatacji nadzorowanej, testowała lokomotywę DRAGON. Eksploatacja potwierdziła dobre parametry pojazdu. W 2012 r., podczas targów InnoTrans w Berlinie, LOTOS Kolej i ówczesny ZNLE Gliwice zawarły umowę na dostawę 5 lokomotyw tego typu.

DRAGON to pierwsza taka lokomotywa skonstruowana od podstaw w NEWAG Gliwice. Przeznaczona jest do prowadzenia pociągów towarowych o masie do 5000 ton, z prędkością do 120 km/h. Przystosowana jest  do eksploatacji przy zasilaniu 3kV DC. Prace nad projektowaniem  E6ACT DRAGON rozpoczęły się w 2006 r., a od 2010 r. lokomotywa poddawana była testom eksploatacyjnym. Przy produkcji lokomotywy wykorzystano najnowsze, dostępne w branży kolejowej technologie. Zastosowanie budowy modułowej pozwala w przyszłości na szybką zmianę konfiguracji lokomotywy i przystosowanie jej do odmiennych wymagań eksploatacyjnych klienta.

Podstawowe parametry techniczne lokomotywy E6ACT DRAGON

- lokomotywa sześcioosiowa (układ osi Co’Co’)
- długość 20,33 m
- moc 5000 kW
- masa własna 118 t
- prędkość eksploatacyjna maks. 120 km/h
- siła pociągowa maks. 375 kN
- nacisk na oś poniżej 20 ton

LOTOS Kolej – spółka zależna Grupy LOTOS S.A. – jest drugim największym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, z ok. 8-procentowym udziałem w rynku (wg. pracy przewozowej). LOTOS Kolej koncentruje się nie tylko na realizacji potrzeb przewozowych grupy kapitałowej LOTOS. Spółka wykonuje również usługi przewozowe dla klientów zewnętrznych zarówno w komunikacji krajowej, jak również we współpracy z przewoźnikami zagranicznymi w ruchu międzynarodowym. LOTOS Kolej eksploatuje ok. 100 lokomotyw różnych typów, w tym pojazdy BOMBARDIERA na platformie TRAXX. LOTOS Kolej należy do najlepiej postrzeganych przez klientów przewoźników kolejowych pod względem jakości świadczonych usług.

NEWAG S.A. to jeden z dwóch największych producentów taboru szynowego w Polsce. Grupa jest niekwestionowanym liderem na rynku lokomotyw, posiada wiodącą pozycję w segmencie elektrycznych zespołów trakcyjnych (regionalne i podmiejskie pociągi elektryczne).
NEWAG Gliwice S.A., (spółka zależna od NEWAG S.A.) specjalizuje się w produkcji i modernizacji lokomotyw elektrycznych (ok. 54% udziałów w krajowym rynku w 2013 r.). W 2011  r. w Gliwicach od podstaw powstała pierwsza od ok. 30 lat, polska sześcioosiowa lokomotywa elektryczna - DRAGON. Również w Newagu zaprojektowano GRIFFINA, pierwszą polską, czteroosiową lokomotywę wielosystemową, która może być eksploatowana w całej Europie.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk
tel. 58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl

Urszula Makosz, NEWAG S.A., ul. Wyspiańskiego 3, 33-300 Nowy Sącz
tel. 660 617 356, mail: urszula.makosz@newag.pl