logo

Już wkrótce wszyscy miłośnicy nauki mogą się o tym przekonać. W dniach 27 – 29 marca, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się Ogólnopolski Finał Konkursu Naukowego E(x)plory podczas którego prezentowane będą projekty młodych naukowców (finalistów konkursu) oraz odbędzie się około 50 warsztatów, wykładów i pokazów naukowych dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Grupa LOTOS jest mecenasem wydarzenia.

CSR

Już wkrótce wszyscy miłośnicy nauki mogą się o tym przekonać. W dniach 27 – 29 marca, w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym, odbędzie się Ogólnopolski Finał Konkursu Naukowego E(x)plory podczas którego prezentowane będą projekty młodych naukowców (finalistów konkursu) oraz odbędzie się około 50 warsztatów, wykładów i pokazów naukowych dla dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli. Grupa LOTOS jest mecenasem wydarzenia.

Robot imitujący ludzkie emocje i cechy charakteru, wpływ turbin wiatrowych na organizmy żywe, interfejs elektromiograficzny łączący człowieka z maszyną – to tematy tylko niektórych projektów prezentowanych przez młodych naukowców podczas zeszłorocznej edycji E(x)plory. Czym naukowcy zaskoczą w tym roku?

W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało ponad 250 projektów badawczych z całej Polski, a autorzy 150 najlepszych zaprezentowali je podczas Regionalnych Festiwalach Naukowych E(x)plory w Gdyni, Kielcach, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu. Na Międzynarodowym Festiwalu Naukowym E(x)plory w Gdyni, młodzi naukowcy przedstawią przed Jury i gośćmi Festiwalu - 30 finałowych projektów  o tematyce przyrodniczo-humanistycznej oraz dotyczące nauk ścisłych, Zwycięzcy zdobędą nagrody finansowe dla siebie i dla swoich szkół oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży.

Warto dodać, że ubiegłoroczna laureatka Festiwalu E(x)plory - 17-letnia Kinga Panasiewicz z Hrubieszowa zdobyła 2. nagrodę w dziedzinie medycyny i zdrowia w prestiżowym konkursie naukowym dla młodzieży Intel ISEF, który odbył się w Phoenix w USA za pracę dotyczącą wpływu synchronizacji półkul mózgowych na pracę mózgu. W nagrodę imieniem dziewczyny zostanie nazwana jedna z niedawno odkrytych asteroid.

- Zachęcamy do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, gdzie nauka spotyka się z innowacyjnymi technologiami, powiedziała Iwona Mostowska kierownik Działu Spraw Społecznych i Kulturalnych w Grupie LOTOS. – W bogatym programie Festiwalu E(x)plory, każdy powinien znaleźć coś interesującego dla siebie. Poza konkursem, wykładami, warsztatami, targami odbędzie się również przegląd filmów popularnonaukowych i debata „ Jakie wyzwania niesie za sobą nauczanie przedmiotów ścisłych”.

Festiwal E(x)plory jest zorganizowany tak, aby łatwo było na niego dotrzeć. Wstęp do Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego przy Al. Zwycięstwa 96/98 w Gdyni jest bezpłatny. Dodatkowo, po Trójmieście będzie kursował autobus festiwalu dowożący za darmo gości na miejsce. Ważną informacją jest, aby wziąć udział w warsztatach, należy się na nie zapisać wysyłając maila na adres: warsztaty@explory.pl. Szczegółowy plan festiwalu znajduje się na stronie: www.explory.pl.

Zapraszamy również na kanał E(x)plory na YouTube: https://www.youtube.com/user/FestiwalExplory, gdzie publikowana jest seria filmów promujących eksperymenty z chemii i fizyki (w filmach grają ubiegłoroczni Laureaci E(x)plory).

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl