logo

Nowoczesna baza paliw LOTOSU w Poznaniu rozpoczęła dystrybucję paliw. Funkcjonuje w newralgicznym miejscu – niedaleko węzła autostrady A2 i w rejonie, gdzie Grupa LOTOS oraz inne koncerny posiadają największą liczbę stacji.

Ogólne

Nowoczesna baza paliw LOTOSU w Poznaniu rozpoczęła dystrybucję paliw. Funkcjonuje w newralgicznym miejscu – niedaleko węzła autostrady A2 i w rejonie, gdzie Grupa LOTOS oraz inne koncerny posiadają największą liczbę stacji.

Baza Paliw - Poznań

Głównym celem modernizacji, a w zasadzie budowy nowej bazy paliw w Wielkopolsce, było co najmniej czterokrotne zwiększenie dystrybucji paliw LOTOSU i wprowadzenie ich pełnego asortymentu. Budowa rozpoczęła się w czerwcu 2013 r. od całkowitego demontażu starej bazy. Wykonawca - KB Pomorze - przekonuje, że w efekcie inwestycji powstała najnowocześniejsza baza w Europie Środkowej. Jej pojemność to 10 tys. m3, a zdolności nalewcze to 600 tys. m3 rocznie. W bazie nalewać się będzie olej napędowy, również zimowy, benzynę, paliwa premium oraz lekki olej opałowy.

To inwestycja, która nie tylko zwiększa możliwości przeładunkowe LOTOSU, ale daje też efekt dodatkowy. Ze względu na zaawansowanie technologiczne jest przyjazna środowisku i jest dobrym przykładem połączenie ekonomii z ekologią – ocenia wicewojewoda wielkopolski, Przemysław Pacia. – Cieszymy się więc, że baza została zlokalizowana właśnie u nas.

Ta baza jest naszym największym przyczółkiem w zachodniej Polsce. Celem jej budowy było istotne zwiększenie możliwości przeładunkowych, sprawniejsza obsługa naszych klientów i w rezultacie większa sprzedaż naszych paliw w tym regionie Polski – komentuje Marek Sokołowski, wiceprezes Grupy LOTOS, dyrektor ds. produkcji i rozwoju.

Maciej Szozda, wiceprezes LOTOSU, dyrektor ds. handlu przekonuje, że to realny plan, a baza wpisuje się w strategię rynkową firmy: – To, czym się możemy już dziś pochwalić, to blisko 34 proc. udziału w rynku. Większość tego potencjału sprzedajemy w aglomeracjach – w Warszawie, na Górnym oraz Dolnym Śląsku i właśnie w Wielkopolsce. Z tego punktu widzenia położenie bazy – między centrum Poznania a węzłem autostrady A2, która prowadzi na wschód i na zachód – jest kluczowe. Tutaj działa najwięcej naszych klientów, także LOTOS ma w tym regionie dużą liczbę stacji.

Rozruch bazy odbywał się etapami. W styczniu br. stały już wszystkie obiekty: 3 wysokie zbiorniki naziemne na olej napędowy, podziemne zbiorniki na benzynę, kolejowy terminal pozwalający na jednoczesne rozładowanie paliwa z 10 cystern, pompownia, terminal dla autocystern, instalacje dozowania dodatków, odzysku oparów i budynek administracyjny. Sercem bazy jest pompownia, a mózgiem system SAMER sterujący operacjami rozładunku i nalewu.

Nalew odbywa się jednocześnie na czterech stanowiskach. Załadunek cysterny trwa około 10-15 minut, w zależności od ilości i rodzajów odbieranych jednocześnie paliw.

Zarządzanie bazą zostało powierzone spółce LOTOS Terminale. W bazie pracuje 17 osób, z czego 12 to nowe osoby zatrudnione przez tę spółkę. 

Biuro Komunikacji
Grupa LOTOS S.A.
ul. Elbląska 135,
80-718 Gdańsk,
tel. 58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55,
e-mail: media@grupalotos.pl