logo

Rok po oddaniu do eksploatacji lokomotyw DRAGON, obydwie Spółki - producent NEWAG S.A. i nabywca LOTOS Kolej, mogą pochwalić się doskonałymi wynikami.

Działalność handlowa

Rok po oddaniu do eksploatacji lokomotyw DRAGON, obydwie Spółki - producent NEWAG S.A. i nabywca LOTOS Kolej, mogą pochwalić się doskonałymi wynikami.

W ciągu minionego roku lokomotywy przejechały ponad 850 tys. km, a ich średni współczynnik niezawodności wyniósł 99,3%. Jest to najwyższy światowy standard. Taki wynik uzyskany w pierwszym roku eksploatacji oznacza, że producentowi udało się uniknąć istotnych „chorób wieku dziecięcego”.

- Od momentu podpisania umów na seryjną dostawę lokomotyw postawiliśmy na bezkompromisową jakość i najwyższe standardy obowiązujące na rynku. Konsekwentnie wprowadzane zmiany organizacyjne w obszarze konstruowania, wytwarzania i współpracy z dostawcami pozwoliły nam na osiągnięcie tego celu – mówi Bartosz Krzemiński, Wiceprezes NEWAG S.A. – Dzisiejsze zadowolenie LOTOS Kolej i STK z lokomotyw DRAGON jest dla nas najlepszą nagrodą za włożony wysiłek i mobilizuje do dalszej pracy.

LOTOS Kolej bardzo efektywnie wykorzystuje nowe lokomotywy osiągając średnie przebiegi na poziomie 11 400 km/m-c.

– Aby zapewnić dynamiczny rozwój spółce, na niezwykle konkurencyjnym rynku, musimy stale inwestować, przede wszystkim w tabor – podkreśla Henryk Gruca, prezes LOTOS Kolej. – Lokomotywa E6ACT DRAGON sprawdziła się w eksploatacji LOTOS Kolei. To elektrowóz stworzony do pracy na polskich torach. Dzięki jego eksploatacji możemy z powodzeniem realizować przewozy ciężkich pociągów na długich trasach. 

Dragony to pierwsze od 25 lat, 6-osiowe lokomotywy elektryczne zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce.  Lokomotywy te, o mocy 5 MW, przystosowane są do ciągnięcia ciężkich składów towarowych o wadze nawet powyżej 4 tys. ton. Charakteryzują się siłą, bez-pieczeństwem, atrakcyjną ceną, ekonomią użytkowania, bogatym wyposażeniem oraz przede wszystkim bezawaryjnością. Dzięki budowie modułowej, w zależności od potrzeb klientów, mogą być wyposażone w dodatkowy napęd spalinowy (opcja „Dual Power”), oraz opcję „Max Load” czyli zwiększenie siły pociągowej do 450 kN.

DRAGONY zaczynają zdobywać coraz większe zaufanie klientów. Miesiąc temu Freightliner PL zamówił w Newagu 5 lokomotyw wyposażonych dodatkowo w moduł Dual Power, czyli dodatkowy silnik spalinowy o mocy 520 kW, umożliwiający obsługę klientów również na niezelektryfikowanych końcówkach linii oraz na bocznicach bez wykorzystywania dodatkowych lokomotyw manewrowych (tzw. last mile). 

NEWAG S.A.  – Urszula Makosz, tel. 660 617 356, urszula.makosz@newag.pl

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl