logo

Już za tydzień rusza jedna z najstarszych imprez filmowych w Europie. 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych potrwa od 20 do 25 września. Pokazy będą odbywały się w Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym oraz kinie Helios w CH Riviera. Głównym sponsorem wydarzenia jest Grupa LOTOS.

CSR - Kultura

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbywa się od 1974 roku. To najważniejsze wydarzenie filmowe w Polsce, cieszące się dużym uznaniem w środowisku artystycznym. Widzowie mogą zapoznać się z najnowszymi polskimi produkcjami. O statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych rywalizują najciekawsze rodzime filmy, premiery, debiuty i laureaci na międzynarodowych festiwalach filmowych. Obecnie na program składają się trzy sekcje konkursowe – Konkurs Główny, Konkurs Filmów Krótkometrażowych i Konkurs Filmów Mikrobudżetowych – oraz liczne sekcje pozakonkursowe i wydarzenia towarzyszące. Co roku wręczana jest też nagroda Platynowych Lwów za dorobek życia i osiągnięcia artystyczne.

W tym roku do Konkursu Głównego Festiwalu zakwalifikowało się szesnaście filmów: Bo we mnie jest seks, Ciotka Hitlera, Hiacynt, Inni ludzie, Lokatorka, Moje wspaniałe życie, Mosquito State, Najmro. Kocha, kradnie, szanuje, Powrót do Legolandu, Prime Time, Przejście, Sonata, Śmierć Zygielbojma, Wszystkie nasze strachy, Zupa nic, Żeby nie było śladów.

Festiwal co roku odwiedza ok. 2000 profesjonalistów. Do Gdyni przybywają polscy i międzynarodowi goście: twórcy filmowi, aktorzy, producenci, programatorzy festiwali. Z roku na rok wzrasta liczba publiczności: w projekcjach, spotkaniach i innych wydarzeniach w 2018 roku uczestniczyło 75 000 widzów.

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni to  najważniejsza polska impreza filmowa, mająca status narodowego festiwalu filmowego. Wydarzenie to istotnie wpływa na promocję polskiej kinematografii i dorobku utalentowanych artystów. To także impreza od zawsze związana z naszym regionem. Wsparcie lokalnych instytucji sztuki i kultury jest nieodłącznym elementem działań sponsoringowych Grupy LOTOS.  Myślę też, że po okresie pandemii, tradycyjne pokazy filmowe z pewnością docenimy podwójnie – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.

Cieszymy się z możliwości powrotu do stacjonarnej formuły Festiwalu, realizowanej oczywiście w takim wymiarze, na jakie pozwalają nam aktualne warunki pandemiczne. Wiemy, jak ważna dla twórców filmowych jest możliwość bezpośredniej konfrontacji z widzami, krytykami filmowymi i jurorami. Żywe dyskusje o najnowszych polskich filmach, międzypokoleniowy dialog twórców, spotkania i dyskusje, możliwość nawiązania wartościowych kontaktów branżowych – to wszystko stanowi esencję gdyńskiego Festiwalu. Przy organizacji tak dużego wydarzenia liczy się dla nas poczucie stabilizacji, jaką daje współpraca z wiarygodnym Partnerem, który nie od dziś wypełnia swoją społeczną rolę, wspierając właśnie kulturę – mówi Leszek Kopeć, Dyrektor Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Grupa LOTOS, sponsor główny festiwalu, jest także mecenasem głównym Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, w którym tradycyjnie odbywają się uroczyste pokazy filmów z Konkursu Głównego, połączone z prezentacją ich twórców.

Więcej informacji nt. 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych można znaleźć na stronie: https://festiwalgdynia.pl/.

***

Grupa LOTOS od lat jest mecenasem polskiej kultury i włącza się w wydarzenia, które promują uniwersalne wartości, zarówno na Pomorzu, jak i w całej Polsce. Gdański koncern docenia inicjatywy krzewiące patriotyzm oraz ukazujące piękno dzieł polskich artystów. Spółka wspiera działalność m. in.: Opery Bałtyckiej w Gdańsku oraz promuje takie wydarzenia jak: LOTOS Siesta Festival, Ladies Jazz Festiwal oraz LOTOS Jazz Festival, czyli Bielska Zadymka Jazzowa.

Udostępnij