Nasz serwis używa plików cookie do prawidłowego działania strony. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, możesz wyłączyć obsługę plików cookie w ustawieniach przeglądarki internetowej.
Close

logo

Stacja paliw LOTOSU przy al. Hallera pozostaje bezprawnie zablokowana od piątku 15 listopada. Podnoszone przez dewelopera argumenty pozbawione są jakichkolwiek podstaw. Istniejąca na stacji infrastruktura podlega stałemu nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego oraz specjalistycznych firm, które pilnują bezpieczeństwa urządzeń. Działanie firmy Robyg ma na celu siłowe wymuszenie na nas z góry narzuconego rozwiązania.

Ogólne

Stacja paliw LOTOS funkcjonuje nieprzerwanie przy alei Gen. Józefa Hallera w Gdańsku od 1996 r. (a nie od 1995 r., jak wskazał Robyg w swoim oświadczeniu). Stacja została zbudowana przez LOTOS i po przejściu wszystkich procedur budowlanych została przyjęta do użytkowania, służąc od tej pory przede wszystkim mieszkańcom Gdańska. Z biegiem lat stacja stała się jednym z niewielu stałych elementów zmieniającego się intensywnie otoczenia. Jednak LOTOS był zawsze gotowy na zmiany wokół swoich stacji paliw, jako firma innowacyjna przyjmował je z nadziejami, a nie obawami.

Chcemy wyznaczać standardy współpracy z otoczeniem i dbamy o bezpieczeństwo w stopniu, który może być wzorcowy dla innych. Stacje LOTOSU powstają w miejscach, które dają perspektywę rozwoju i nadzieję na pozyskanie nowych klientów. Decyzja o budowie stacji przy al. Hallera podjęta ponad 20 lat temu okazała się słuszna, a Wrzeszcz stał się miejscem intensywnych inwestycji budowlanych, w tym grupy kapitałowej Robyg.

Ponad 20-letnia historia stacji LOTOS w tym miejscu nie oznacza, że stacja się nie zmienia i nie była remontowana. Stanowisko do tankowania LPG w obecnym kształcie powstało znacznie później niż sama stacja, bo dopiero w 2002 r. Dlatego też za nieprawdziwe uznać należy podnoszone w oświadczeniu firmy Robyg stwierdzenia, że na stacji znajdują się „przestarzałe i skorodowane” zbiorniki z gazem. Należy podkreślić, że wszelkie tego typu obiekty podlegają stałemu nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego oraz specjalistycznych firm, które pilnują bezpieczeństwa urządzeń. Zbiorniki LPG przy al. Hallera w Gdańsku podlegał urzędowym badaniom w ramach czynności dozoru technicznego w tym roku i oczywiście przeszły te badania pomyślnie. Następne badania wyznaczono na kwiecień 2021 r. Co więcej, również dodatkowe badania zlecane regularnie przez spółkę, przeprowadzone w tym roku potwierdziły bezpieczeństwo instalacji.

Cała sprawa nie tyle dotyczy zagrożenia stwarzanego przez stację, co kwestii ułożenia relacji pomiędzy inwestycją Robyg a stacją paliw. LOTOS patrzy na inwestycję wokół stacji z nadzieją, ale widzi konieczność uporządkowania spraw na przyszłość. To mieszkańcy osiedla będą sąsiadami stacji paliw i mają prawo do tego, żeby odpowiednio ułożyć stosunki sąsiedzkie, zanim otrzymają od dewelopera swoje mieszkania. LOTOS chce prowadzić stacje paliw w sposób bezkonfliktowy i bezpieczny, ale sami, bez współpracy z Robyg tego nie zrobimy. Deweloper, zamiast rozwiązać wszystkie kwestie polubownie, postanowił siłą wymusić potrzebne mu rozwiązanie. Nie wyrażamy zgodny na bezprawne działania i podejmiemy odpowiednie kroki prawne.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij