logo

Spektakle, koncerty, warsztaty, teatr uliczny i spotkania z artystami. W piątek 30 lipca rozpoczyna się 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego. Platynowym Sponsorem wydarzenia jest Grupa LOTOS.

CSR - Kultura

Tegoroczny Festiwal rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 8 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. W programie znalazły się spektakle z: Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski.

To szczególna edycja, nie tylko ze względu na ćwierćwiecze wydarzenia. To pierwszy Festiwal, który odbędzie się bez założyciela i dyrektora artystycznego, prof. Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku. Program tegorocznego Festiwalu jest jego dziełem.

Grafika FS

Festiwal zainauguruje pierwsza własna produkcja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego - „Burza” Williama Szekspira w reżyserii Szymona Kaczmarka. Ważnym punktem będzie również dzieło jednego z czołowych litewskich twórców teatralnych, Oskarasa Koršunovasa - „Otello”. Wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie z pewnością dzieło portugalskiego reżysera Tiago Rodriguesa - spektakl „Antoniusz i Kleopatra”. Miłośników teatru na najwyższym światowym poziomie ucieszy również najnowszy spektakl słynnego belgijskiego zespołu Needcompany „Billy’s Violence” zrealizowany przez flamandzkiego reżysera i artystę wizualnego Jana Lauwersa.

Nurtem alternatywnym festiwalu jest SzekspirOFF, który odbywa się w formule konkursowej i skierowany jest do młodych twórców, którzy tworzą spektakle, wydarzenia multimedialne, muzyczne i taneczne oraz interdyscyplinarne. Spektaklom, jak co roku, towarzyszą warsztaty, spotkania z twórcami, próby otwarte i seminaria, czyli działania Letniej Akademii Szekspirowskiej.

Organizowany od 1997 roku Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych wydarzeń teatralnych w Europie, na którą organizatorzy – Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense – co roku zapraszają najlepsze szekspirowskie spektakle i najwybitniejszych twórców teatru z całego świata. Grupa LOTOS od wielu lat jest jego platynowym sponsorem.

Więcej informacji i program festiwalu można znaleźć na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl.

***

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij