logo

Gdańsk już po raz dziewiąty zamieni się w stolicę muzyki world, fado, luzofońskiej i jazzu. Gdańsk LOTOS Siesta Festival rozpocznie się 25 kwietnia. Podczas 4 dni odbędzie się aż 10 koncertów. Artyści wystąpią w Filharmonii Bałtyckiej, Starym Maneżu i Klubie Parlament. Już po raz ósmy LOTOS jest sponsorem wydarzenia, w tym drugi raz jako sponsor tytularny.

Ogólne

Gdańsk już po raz dziewiąty zamieni się w stolicę muzyki world, fado, luzofońskiej i jazzu. Gdańsk LOTOS Siesta Festival rozpocznie się 25 kwietnia. Podczas 4 dni odbędzie się aż 10 koncertów. Artyści wystąpią w Filharmonii Bałtyckiej, Starym Maneżu i Klubie Parlament. Już po raz ósmy LOTOS jest sponsorem wydarzenia, w tym drugi raz jako sponsor tytularny.

Gdańsk LOTOS Siesta Festival prezentuje twórczość artystów z kręgu różnorodnej muzyki kultur świata. To kontynuacja niedzielnej audycji radiowej „Siesta” w radiowej Trójce prowadzonej przez Marcina Kydryńskiego. Kiedy „Siesta” miała już szerokie grono fanów, pojawił się pomysł, by muzyków znanych z audycji zapraszać na występy w Gdańsku. Opiekę nad koncertami objął Marcin Kydryński, który do dziś pozostaje dyrektorem wydarzenia. Podczas Gdańsk LOTOS Siesta Festival usłyszymy rdzenne języki Afryki, Ameryki Płd. i Azji oraz portugalski, hiszpański czy francuski.

LOTOS Siesta Festival 2019 plakat

Wspaniale będzie zobaczyć w Gdańsku uśmiechnięte twarze, które przyjeżdżają tu co roku na koncerty z całej Polski i zagranicy. Nieprzypadkowo Siesta Festival jest nazywany festiwalem muzyki szczęśliwej. Publiczność to dojrzali, świadomi słuchacze, otwarci na nowe muzyczne doznania. Festiwal dociera nie tylko do słuchaczy audycji Marcina Kydryńskiego. W tegorocznym programie każdy znajdzie coś dla siebie – zapowiada Maciej Farski, rzecznik prasowy Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019.

Grupa LOTOS od lat aktywnie wspiera ważne wydarzenia kulturalne. Budujemy w ten sposób pozytywny odbiór marki i jednocześnie realizujemy cele naszej strategii. Działalność firmy nierozerwalnie kojarzy się z Pomorzem, więc cieszymy się, że możemy kolejny raz być sponsorem LOTOS Siesta Festivalu, który odbędzie się w Gdańsku – podkreśla Jarosław Wittstock, wiceprezes Grupy LOTOS S.A. ds. korporacyjnych.

CZWARTEK - KANDACE SPRINGS I MARCO RODRIGUES

Festiwal otworzy występ Kandace Springs w Starym Maneżu (19:00). Młoda amerykańska wokalistka porównywana jest do Norah Jones. Jej muzyka opisywana jest jako „ujazzowiony soul”. Ojciec Kandace, soulowy wokalista Scat, współpracował z Arethą Franklin, Donną Summer i Chaką Khan. Co ciekawe, w utwory artystki plecione są cytaty z muzyki Fryderyka Chopina.

Później, w ramach wieczorów Noce Fado (22:00), w Filharmonii Bałtyckiej wystąpi Marco Rodrigues. Młody artysta jest szefem artystycznym i głównym pieśniarzem w słynnej Cafe Luso w Lizbonie. Rodrigues był nominowany do nagrody Grammy, jest też m.in. zwycięzcą „Wielkiej Nocy Fado” w lizbońskim Coliseu.

Wieczory Noce Fado, czyli kolacje, rozmowy, kameralne koncerty i spektakle, które odtwarzają atmosferę lizbońskich tawern, odbędą się także w piątek i sobotę.

PIĄTEK - MAYRA ANDRADE, MARCIO FARACO I MARCO RODRIGUES

W piątek w Filharmonii Bałtyckiej wystąpią Mayra Andrade (17:00), Marcio Faraco (20:00) i ponownie Marco Rodrigues (22:00).

Mayra Andrade to urodzona w Hawanie artystka o afrykańskich korzeniach, która chętnie nagrywa w studiach Wybrzeża Kości Słoniowej. Przez lata mieszkała w Paryżu i stamtąd rekrutuje muzyków swoich kolejnych zespołów. Teraz Mayra wraca z nową płytą, którą zwiastuje afrykański singiel Afeto.

Z kolei Marcio Faraco od dziecka grał na gitarze. Jako nastolatek pisał piosenki i śpiewał je w Rio de Janeiro. Artysta, choć pochodzi z Brazylii, odkryty został dopiero we Francji. Muzyka Faraco to zmysłowe, delikatne brzmienia.

SOBOTA - LUCIBELA I MARCO RODRIGUES

W sobotę w Filharmonii będzie można posłuchać Lucibelii (17:00 i 20:00) i ponownie Marco Rodriguesa (22:00).

Lucibela śpiewa muzykę tradycyjną i niewątpliwie jest jednym z największych talentów dekady. Usłyszał ją Jose da Silva, odkrywca Cesarii i właściciel firmy płytowej Lusafrica. Zaprosił do studia w Paryżu i znalazł muzyków na pierwszą autorską płytę. Wkrótce Lucibela pojawiła się na festiwalach i galowych koncertach muzyki kabowerdyjskiej u boku największych.

NIEDZIELA - ANA MOURA I SELMA UAMUSSE

Na zakończenie, w niedzielę, w Filharmonii zaśpiewa Ana Moura (19:00), a w Klubie Parlament – Selma Uamusse (22:00).

Ana Moura śpiewa od dziecka, mając 14 lat założyła swój pierwszy zespół. Przełomem w jej życiu była współpraca z pieśniarką Marią da Fe. Nowa płyta Any stała się złota w dniu premiery. Jej zmysłowy głos rozpoznaje się od razu. Mówi się, że obok Marizy to najważniejsza artystka fado naszych czasów.

Selma Uamusse pochodzi z Mozambiku. Sięga po ludowe instrumenty i wplata je w klubowe brzmienia. Ważny jest też dla niej element afrykańskiej duchowości.

Szczegółowe informacje na temat artystów i program Gdańsk LOTOS Siesta Festival 2019 można znaleźć na stronie www.siestafestival.pl.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć blisko 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij