logo

Szpital tymczasowy zorganizowany przy zaangażowaniu Grupy LOTOS w gdańskim AMBEREXPO działa od 8 marca br. Aktualnie może on przyjąć 56 pacjentów z COVID-19 a limit ten został już niemal całkowicie wykorzystany. Dlatego też 10 marca wojewoda pomorski zawnioskował do Ministra Zdrowia o zwiększenie do 188 ogólnej liczby łóżek. Wcześniej, 23 lutego, rozszerzono znajdujący się tam punkt szczepień.

Ogólne

Obiekt przy ul. Żaglowej 11 w Gdańsku wspiera inne, pomorskie placówki w leczeniu osób chorujących na COVID-19. Wyposażono go w niezbędny sprzęt, m.in. w respiratory, kardiomonitory, aparaty USG i RTG, defibrylatory, tomograf komputerowy oraz w kamery monitorujące oddziały szpitalne i stan pacjentów. Od początku lutego szpital tymczasowy w AMBEREXPO jest przygotowany na 100 pacjentów, a docelowo może przyjąć ich nawet 400.

Na początku marca Minister Zdrowia wydał decyzję na uruchomienie w nim pierwszych 56 łóżek. W czwartek, 11 marca, w południe zajętych było już 46/46 łóżek internistycznych oraz 9/10 łóżek respiratorowych (OIOM). Jak poinformował opinię publiczną dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody pomorskiego ds. organizacji szpitali tymczasowych oraz ds. szczepień, w związku ze wzrostem liczby pacjentów wymagających hospitalizacji 10 marca wojewoda pomorski zawnioskował do Ministra Zdrowia o zwiększenie do 188 ogólnej liczby łóżek.

Polskie państwo działa nawet w dramatycznie trudnych okolicznościach. Dowodem na to jest m.in. szpital tymczasowy, który na polecenie pana premiera Mateusza Morawieckiego, w ciągu 3 miesięcy, zorganizowaliśmy w Gdańsku jako wsparcie dla systemu opieki zdrowotnej. Walka ze skutkami COVID-19 stała się ważnym elementem działań społecznych Grupy LOTOS. Mieliśmy nadzieję, że obiekt, który zaadaptowaliśmy na terenie hal AMBEREXPO, nigdy nie będzie musiał przyjmować chorych. Niestety rzeczywistość pokazała, że decyzja o podjęciu działań prewencyjnych była nie tylko dobra, ale wręcz niezbędna dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Liczymy na to, że zarówno szpital, jak i znajdujący się tam punkt szczepień będą skutecznie przyczyniały się do ograniczania skutków pandemii – mówi Jarosław Wittstock, wiceprezes Zarządu Grupy LOTOS S.A.

Hybrydowy obiekt dostosowany do pełnienia funkcji szpitala zwiększa również swój potencjał w działaniach prewencyjnych. Od 25 stycznia w budynku uruchomiono punkt szczepień z 4 gabinetami oraz przepustowością 240 dawek dziennie. W związku z koniecznością aplikacji drugiej dawki oraz objęciem akcją nauczycieli od 23 lutego pacjenci szczepią się już w 10 gabinetach, a przepustowość punktu wzrosła nawet do ok. 700 dawek dziennie. Do 10 marca włącznie wykonano tam dokładnie 16170 szczepień.

Decyzja o budowie szpitala tymczasowego została podjęta przez Ministerstwo Zdrowia w porozumieniu z Ministerstwem Aktywów Państwowych w czasie wzrostu liczby zarażonych COVID-19 podczas „drugiej fali” koronawirusa w Polsce. W stworzenie obiektu, oprócz Grupy LOTOS (inwestora), zaangażowana była spółka Międzynarodowe Targi Gdańskie (właściciel hal targowych) oraz spółka samorządu województwa COPERNICUS Podmiot Leczniczy (szpital patronacki).

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij