logo

Polferries otrzymało od Fundacji LOTOS darowiznę w wysokości 300 tys. złotych, z której sfinansowało zakup dodatkowych 66 tys. litrów paliwa dla promu. Decyzję o jej przyznaniu podjęto w związku z prowadzoną przez przewoźnika akcją bezpłatnego transportu ukraińskich uchodźców do Szwecji. Dotychczas LOTOS przeznaczył już w sumie ponad 4 mln złotych na pomoc Ukrainie.

Fundacja LOTOS

– Od początku konfliktu wspieramy przede wszystkim te podmioty i organizacje, które potrafią skutecznie docierać z pomocą bezpośrednio do tych najbardziej potrzebujących. Stąd właśnie współpraca z Polferries, ale także m.in. ta z Polskim Czerwonym Krzyżem czy z Caritasem. Oczywiście to nie znaczy, że nie angażujemy się w mniejsze inicjatywy. Cały czas monitorujemy sytuację i analizujemy wszystkie wnioski – mówi Wiesław Labuda, prezes Fundacji LOTOS.

Na pokładach promów Polferries od początku akcji pomocowej do Szwecji przewieziono  prawie 10 000 obywateli Ukrainy i ponad 880 samochodów osobowych. Przewoźnik przetransportował również dziesiątki ton pomocy humanitarnej zebranej przez działające w Szwecji organizacje pomocowe i instytucje. W ostatnim czasie do potrzebujących trafiły kolejne wypełnione po brzegi transporty ciężarowe z żywnością, odzieżą, kocami, czy agregatami prądotwórczymi. Na pokładach promów Polferries przewieziono również pojazdy medyczne i wozy strażackie, które docelowo trafiły do ukraińskich służb. W pomoc zaangażowali się także pracownicy spółki.

Niezwłocznie po wybuchu konfliktu podjęliśmy decyzję o uruchomieniu wsparcia dla uchodźców z Ukrainy. Jedyne co mogliśmy zaoferować to bezpłatny przewóz osób do Szwecji. Dodatkowo nawiązaliśmy współpracę ze szwedzkimi organizacjami humanitarnymi, które organizują pomoc, a my przewozimy, również bezpłatnie, samochody ciężarowe jadące przez Polskę, dalej na Ukrainę – tłumaczy Andrzej Madejski, prezes Zarządu Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. – Za środki przekazane nam przez Fundację LOTOS zakupiliśmy już paliwo, dzięki czemu mogliśmy pokryć część kosztów związanych z eksploatacją naszych promów. W planach jest także zakup kamizelek ratunkowych dla dzieci.

Ponad 4 mln złotych

Fundacja LOTOS włącza się pomoc mieszkańcom Ukrainy od początku marca. Dotychczas na ten cel organizacja przeznaczyła już w sumie ponad 4 mln złotych. Wspólnie z Caritas Polska finansuje pomoc socjalną dla uchodźców w Polsce, w postaci zakupu żywności, zaopatrzenia medycznego oraz artykułów pierwszej pomocy. Wsparcie obejmuje także Caritas Gdańsk, który prowadzi pomoc socjalną dla ludności ukraińskiej.

LOTOS współpracuje również z Polskim Czerwonym Krzyżem, któremu przekazano już kwotę 500 tys. zł na zakup hurtowych ilości materiałów medycznych, przede wszystkim: opatrunkowych, sprzętu ratowniczego oraz ogrzewanych namiotów, które trafią bezpośrednio na Ukrainę.

Spółka współfinansuje także pobyt i wyżywienie dla 180 uchodźców z Ukrainy w miejscowościach na południu Polski, a wspólnie z Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku partycypuje w kosztach pobytu w województwie pomorskim dużej grupy dzieci z ukraińskich sierocińców. Fundacja LOTOS współpracuje również z Akademią Medyczną w Gdańsku i w ramach tej współpracy sfinansuje koszty pobytu i leczenia dzieci z chorobami onkologicznymi, które przyjechały i wciąż przyjeżdżają z Ukrainy.

Gdański koncern zabezpiecza także miejsca pobytu w Polsce swoim partnerom biznesowym i organizuje dla nich pomoc medyczną. Fundacja LOTOS wspiera też pracowników całej Grupy Kapitałowej LOTOS, którzy sami podejmują indywidualne inicjatywy pomocowe. 

LOTOS pomaga w transporcie uchodźców

Udostępnij