
28 czerwca 2007 Grupa LOTOS S.A. i Lurgi S.A. z siedzibą w Krakowie podpisały kontrakt na projektowanie techniczne, dostawy i budowę instalacji wytwórni wodoru na bazie technologii dostarczonej przez Lurgi AG, Frankfurt. To kolejna umowa w ramach realizacji Programu Kompleksowego Rozwoju Technicznego (PKRT).
Prace nad kontraktowaniem budowy poszczególnych instalacji w ramach Projektu PKRT są prowadzone bardzo intensywnie. Po ubiegło tygodniowych kontraktach z firmą Technip na projektowanie techniczne, dostawy i budowę instalacji hydrokrakingu (MHC) oraz kompleksu aminowo – siarkowego, a także firmą Fluor na projektowanie techniczne oraz zarządzanie dostawami i budową instalacji pomocniczych i infrastruktury w ramach projektu w dniu wczorajszym zawarto kontrakt na realizację projektowanie techniczne, dostawy i budowę instalacji wytwórni wodoru.
Zakres nowej instalacji jest dostosowany do planowanej zdolności przerobu ropy naftowej na poziomie 10,5 mln ton. Realizacja kontraktu potrwa do 28 miesięcy i jest zgodna z harmonogramem całego projektu.
Nowe instalacje pozwolą na zwiększenie wielkości i głębokości przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii. Szczegółowe analizy własne i renomowanych firm konsultingowych wskazują na trwałe tendencje popytu na średnie i ciężkie frakcje z przerobu ropy. Grupa LOTOS zamierza zagospodarować pozostałość powstałą w wyniku przerobu surowca przede wszystkim do produkcji asfaltów, wpisując się tym samym we wzrost popytu na ten produkt na rynku krajowym i rynkach zagranicznych. W ubiegłym roku LOTOS sprzedał blisko 800 tys. ton asfaltów. Ten wynik ustanawia firmę liderem krajowego rynku asfaltów.
PKRT to wielkie przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, które w oparciu o politykę polskiego rządu dla przemysłu naftowego oraz strategię Grupy LOTOS do 2012 r. zakłada rozbudowę mocy przerobowych gdańskiej rafinerii z obecnych 6 do 10,5 mln ton ropy naftowej rocznie. Prace przygotowawcze na placu budowy nowych instalacji technologicznych już się rozpoczęły. Zakończenie budowy przewidywane jest na 2010 r. Budżet projektu szacuje się na 5,6 mld złotych (1,4 mld euro), z czego Grupa LOTOS S.A. zamierza sfinansować 30% ze środków własnych, 70% mają pokryć kredyty. Na przygotowanym pod zabudowę terenie o areale 14 ha przez trzy i pół roku intensywnych prac, których zakres obliczono na 8 mln roboczogodzin, pracę znajdzie ok. trzy tysiące osób. Finalnym efektem prac, oprócz rozbudowy mocy przerobowych i produkcyjnych rafinerii gdańskiej, będzie m.in. uruchomienie zupełnie nowych instalacji hydrokrakingu, odsiarczania oleju napędowego, czy wytwórni wodoru. Plan zadań związanych z PKRT obejmuje zaangażowanie podwykonawców branży budowlanej, mechanicznej, elektrycznej oraz kontroli i automatyki. Przed armią specjalistów stoi perspektywa wykonania wielu prac związanych m.in. z palowaniem, budową fundamentów, dróg oraz placów; montażem konstrukcji stalowych i estakad; instalacją aparatów i maszyn, przygotowaniem zabezpieczenia przeciwpożarowego, antykorozyjnego oraz izolacji; instalacją systemów teletechnicznych i sterowania.
Grupa LOTOS jest grupą kapitałową, w skład której oprócz LOTOS Czechowic, LOTOS Jasła i firmy wydobywczej Petrobaltic wchodzi 17 spółek spod znaku LOTOS. Zatrudnienie w grupie kapitałowej na koniec marca 2007 r. wyniosło 5605 osób. To o 170. pracowników więcej niż pod koniec 2005 r. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy LOTOS za cały 2006 r. osiągnęły wysokość 12.812,7 mln zł. Zysk netto koncernu na koniec 2006 r., przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, osiągnął wielkość 666,1 mln zł. Moce przerobowe rafinerii w Gdańsku wynoszą 6 mln ton ropy naftowej rocznie. W 2006 r. Grupa LOTOS sprzedała ponad 7 mln ton produktów ropopochodnych z czego ponad 4,5 mln ton stanowiły paliwa (benzyny, olej napędowy oraz lekki olej opałowy). Grupa LOTOS zanotowała w 2006 r. 26,5% udział w krajowym rynku paliw ogółem. Dla porównania w 2005 r. udział ten wyniósł 22,8% a w 2004 r. 21,5%. W ramach opublikowanej w czerwcu 2006 r. strategii Grupa LOTOS planuje do 2012 r. m.in. wzrost przerobu ropy naftowej w gdańskiej rafinerii do 10,5 mln ton rocznie, wzrost wydobycia z M. Bałtyckiego do 1 mln ton rocznie (ok. 265 tys. ton w 2006 r.), uzyskanie bezpośredniego dostępu do złóż za granicą oraz wzrost udziału w detalicznym rynku paliw w Polsce do 10% (ok. 7% w 2006 r.) i w rynku krajowym paliw do 30%.
Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl