logo

Działalność rafineryjna

Grupa LOTOS rozpoczęła montaż 1100-tonowego pieca-reformera instalacji produkcji wodoru (HGU). Nowa instalacja będzie miała 3,5 razy większą zdolność produkcyjną niż podobna, obecnie eksploatowana instalacja w rafinerii w Gdańsku. Uruchomienie instalacji HGU, budowanej w ramach Programu 10+, planowane jest na wrzesień 2009 r.

– Realizowany Program 10+ spowoduje m.in. wzrost zapotrzebowania Grupy LOTOS na wodór. Będziemy wykorzystywać ten gaz m.in. w procesach hydroodsiarczania i hydrokrakingu – powiedział Zbigniew Paszkowicz, dyrektor w Grupie LOTOS ds. Rozbudowy Rafinerii. – Montowany właśnie piec-reformer, to w zasadzie reaktor rurowy, serce nowej instalacji, który pozwoli na wyprodukowanie z każdego z trzech projektowych wsadów: LPG, benzyna lekka lub gaz ziemny, 7 ton gazu wodorowego na godzinę, o prawie stuprocentowej czystości – wyjaśnia dyr. Paszkowicz.

Produkcja wodoru oparta jest na technologii katalitycznego reformingu parowego węglowodorów, w temperaturze ponad 850ºC, oraz wydzieleniu wodoru z tak powstałego gazu syntezowego przy użyciu technologii PSA. Wewnątrz rur pieca-reformera węglowodory, w obecności pary wodnej i katalizatora, ulegają przemianie w wodór i tlenek węgla (gaz syntezowy). Istotną rolę pełni sekcja konwekcyjna (WHRS), która pozwala wykorzystać ciepło spalin opuszczających piec-reformer m.in. do produkcji pary wodnej.

Budowana przez firmę Lurgi instalacja HGU będzie drugą taką instalacją w rafinerii w Gdańsku. Do tej pory zamontowano już ponad 30% elementów konstrukcji pieca-reformera, głównie tzw. skrzynię radiacyjną pieca w której docelowo będzie zamontowane 200 pionowych rur z katalizatorem. Nad skrzynią znajdować się będzie tzw. penthouse, czyli zadaszona powierzchnia umożliwiająca dostęp do 75 palników, umieszczonych w "suficie" skrzyni radiacyjnej.

Oprócz montażu elementów pieca i systemu odzysku ciepła bardzo zaawansowane są prace fundamentowe na całym obszarze placu budowy instalacji HGU.

HGU w 3D

Równolegle z realizowanymi pracami budowlanymi trwa sprawdzanie komputerowego trójwymiarowego modelu instalacji HGU. Do komputerowego modelowania stosuje się najnowocześniejsze oprogramowanie komputerowe , które pozwala firmom projektowym na uzyskanie najwyższych standardów bezpieczeństwa funkcjonowania, obsługi i dostępności remontowej a w razie potrzeby, również sprawną ewakuację ludzi i sprzętu.

– Sprawdziliśmy już model instalacji obejmujący ok. 60% wszystkich jej elementów. Na bieżąco optymalizujemy układ – informuje Dariusz Szpilczyński, kierownik zespołu budowy instalacji HGU w Grupie LOTOS – przyszłość projektowania należy do modelowania trójwymiarowego. W ten sposób możemy, bez dodatkowych kosztów, zmieniać elementy modelu, weryfikować odległości czy też sprawdzać poziom bezpieczeństwa całej instalacji.

Program 10+ to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjno-organizacyjne, zgodne z polityką polskiego rządu dla przemysłu naftowego oraz strategią Grupy LOTOS do 2012 r. Prace na placu budowy nowych instalacji technologicznych rozpoczęły się. 9 sierpnia br., kiedy to zainaugurowano budowę instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego (HDS),. Oprócz instalacji HDS, w ramach Programu 10+, na terenie rafinerii w Gdańsku powstaną m.in.: instalacja destylacji ropy naftowej, instalacja hydrokrakingu oraz instalacja produkcji wodoru. Wybudowane dzięki Programowi 10+ instalacje pozwolą na zwiększenie nie tylko wielkości, ale i głębokości (konwersji) przerobu ropy naftowej w rafinerii w Gdańsku. Szczegółowe analizy renomowanych firm konsultingowych wskazują na istnienie trwałych tendencji popytu na produkty z przerobu ropy. Po realizacji Programu 10+ Grupa LOTOS będzie w stanie wprowadzić na rynek znacznie więcej wysokiej jakości produktów pochodzących z własnego przerobu ropy. Produkcja oleju napędowego wzrośnie o ok. 3 mln ton rocznie, benzyn o ok. 1 mln ton rocznie, a produktów ciężkich, m.in. takich jak asfalt, o ok. 500 tys. ton rocznie.

Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.pl