
Ogólne
Zbiornik o pojemności 20 tys. m3 był całkowicie wypełniony i przygotowany do transportu benzyny rurociągiem do tankowca stojącego przy nabrzeżu w Naftoporcie. Benzyna miała być eksportowana do Rotterdamu w ramach kontraktu z firmą Vitol. Przed rozpoczęciem transportu należało pobrać próbki celem zbadania benzyny na zgodność jej parametrów z kontraktem. Czynności te wykonywane były przez pracowników wyspecjalizowanej firmy Baltic Marine Surveyors z siedzibą w Gdyni. Przed zdarzeniem na teren zakładu, zgodnie z wewnętrzną procedurą Rafinerii w celu pobrania prób benzyny zgodę na wjazd na teren zakładu otrzymały 2 samochody osobowe, w których znajdowały się razem 3 osoby z firmy BMS. Panowie Wiesław Łabęcki, Tomasz Strzyżewski oraz Jerzy Aduła podjechali samochodami przed zbiornik i przystąpili do wykonywania czynności w ramach zlecenia. Zadanie to (pobieranie prób benzyny do badań) przeprowadzane jest ściśle wg wewnętrznych instrukcji bezpieczeństwa firmy BMS. W czynności takiej nie bierze udziału pracownik RG SA. W celu dokonania poboru prób benzyny wyżej wymienione osoby weszły na zbiornik. Z nieznanych dotąd przyczyn nastąpił wybuch a następnie doszło do zapalenia się benzyny znajdującej się w tym zbiorniku. Na miejsce zdarzenia przybyły natychmiast jednostki zakładowej Straży Pożarnej. Zostały także wezwane miejskie i wojewódzkie oddziały Straży Pożarnej, a także jednostki straży pożarnej z województw: zachodnio-pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Powołano sztab antykryzysowy, w którego skład weszli przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej oraz przedstawiciele innych organów niezbędnych do realizacji swoich czynności, polegających na zabezpieczeniu miejsca wypadku. Z ramienia Rafinerii Gdańskiej nadzór nad akcją ratowniczą objął Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. operacyjnych Pan Marek Sokołowski. Prezes Zarządu RG SA natychmiast po rozeznaniu sytuacji powołał komisję, która miała na celu zbadanie przyczyn zaistnienia zdarzenia oraz wsparcie techniczne i merytoryczne dowódcy straży prowadzącemu akcję gaszenia pożaru.
Akcja przebiegała sprawnie, zostały wezwane jednostki straży pożarnych innych województw, jak również przybyły specjalistyczne jednostki PKN Orlen oraz PERN.
O godz. 1.07 przystąpiono do gaszenia pożaru - tzw. "ataku pionowego" pianą gaśniczą. W wyniku perfekcyjnie skoordynowanej akcji 50 jednostek straży pożarnej pod dowództwem Zastępcy Pomorskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej młodszego brygadiera Andrzeja Rószkowskiego. O godz. 2.10 akcja gaśnicza zakończyła się pełnym sukcesem- pożar został ugaszony. Ostatnie jednostki gaśnicze opuściły teren rafinerii około godziny 8 rano w dniu 04 maja.
Podczas akcji gaszenia pożaru w rejonie pożaru przebywałi przedstawiciele administracji państwowej i samorządowej :
- Wojewoda Pomorski Jan Ryszard Kurylczyk
- Marszałek Województwa Pomorskiego Jan Kozłowski
- Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz
Oraz:
- Komendant Wojewódzki Policji generał Leszek Szreder
- Zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej generał Ryszard Grosset
Należy uznać, że akcja gaszenia pożaru w RG SA została przeprowadzona w sposób profesjonalny. Pełna koordynacja różnych jednostek Straży Pożarnej z całej Polski, jak i Wojska, Straży Miejskiej, Straży Granicznej, PCK była na najwyższym poziomie, co w efekcie końcowym zaowocowało w krótkim czasie ugaszeniem tego bardzo trudnego pożaru. Należy również podkreślić, że decyzje służb operacyjnych rafinerii były przemyślane i niezawodne. Działania te doprowadziły do odpompowania ze zbiornika około 12 tysięcy metrów sześciennych benzyny, co znacznie obniżyło stopień niebezpieczeństwa akcji końcowej jak również ograniczyło straty rafinerii.
W imieniu własnym, Zarządu i wszystkich pracowników rafinerii serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do ugaszenia pożaru.
Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w pomocy oraz tym, którzy byli razem z nami, a było takich wielu.
Niestety tragiczne zdarzenie w Rafinerii Gdańskiej określamy jako wielką tragedię nie z powodu samych skutków zjawiska, ale głównie z powodu ofiar. Zginęły 3 osoby, pracownicy firmy BMS.
Pogrążeni jesteśmy w bólu z rodzinami tragicznie zmarłych.
Rafineria Gdańska zrobi wszystko co możliwe aby złagodzić skutki cierpienia. Mamy świadomość jednak, ze nie przywróci to życia najbliższych osób. Składamy wyrazy współczucia również kierownictwu firmy Baltic Marine Surveyors.
Przyczyny i skutki merytoryczne zdarzenia bada komisja i po zdefiniowaniu ostatecznych wniosków informacja zostanie podana do publicznej wiadomości.
Natomiast w sprawie śmierci pracowników firmy BMS dochodzenie prowadzi prokuratura we współpracy z policją.
Rafineria nie przerwała funkcjonowania operacyjnego. Skutki ekonomiczne zdarzenia nie będą miały wpływu na ceny detaliczne produktów.