logo

Operacja „reaktor“ zakończona! W gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończył się montaż 713-tonowego reaktora instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego, jednej z najważniejszych inwestycji w ramach programu rozbudowy zakładu.

Komunikaty

Operacja „reaktor“ zakończona! W gdańskiej rafinerii Grupy Lotos zakończył się montaż 713-tonowego reaktora instalacji hydroodsiarczania oleju napędowego, jednej z najważniejszych inwestycji w ramach programu rozbudowy zakładu.
- Operacja montażu reaktora HDS to kamień milowy w realizacji Programu 10+ -mówi Zbigniew Paszkowicz, dyrektor ds. rozbudowy rafinerii Grupy Lotos. - Transport oraz montaż 44-metrowego reaktora o ciężarze ponad 700 ton przebiegł zgodnie z planem.
Program 10+ to robocza nazwa projektu rozbudowy gdańskiej rafinerii. W praktyce obok istniejącego zakładu powstaje całkowicie nowa rafineria, dzięki której Grupa Lotos będzie w stanie wprowadzić na rynek znacznie więcej produktów pochodzących z własnego przerobu ropy. Produkcja oleju napędowego wzrośnie o 3 mln ton rocznie, benzyny o 1 mln ton, a produktów ciężkich, m.in. takich jak asfalt, o 500 tys. ton.
Operacja sprowadzenia reaktora do Gdańska była prawdziwym logistycznym majstersztykiem. Najpierw, Montaż 44-metrowego reaktora o ciężarze ponad 700 ton przebiegł zgodnie z planem w połowie sierpnia, reaktor przypłynął z Włoch do gdańskiego terminalu kontenerowego DCT, gdzie przeprowadzono skomplikowaną operację przeładunku ze statku na barkę. Trwało to sześć godzin, po czym stalowy kolos został przetransportowany do nabrzeża rafinerii przy Martwej Wiśle.
Stamtąd reaktor został przesunięty na specjalnych przyczepach do miejsca, gdzie gigantyczny dźwig o nośności 1250 ton obrócił instalację do pionu, następnie powoli uniósł reaktor na wysokość 15 m i ustawił na przygotowanym fundamencie. W trakcie trwania całej operacji główny dźwig był obsługiwany przez mniejsze urządzenie tego typu, którego zadaniem była zmiana przeciwwagi.
- Obecnie trwa pracochłonne łączenie reaktora z elementami instalacji, z którymi ma w przyszłości współpracować. Przekazanie do uruchomienia planowane jest na czerwiec 2009 r. - mówi Marcin Zachowicz, rzecznik GrupyLotos.
To jednak dopiero początek spektakularnych operacji inżynierskich w koncernie. Z jeszcze większymi ciężarami inżynierowie zmagać się będą w maju przyszłego roku. Mają być wtedy instalowane cztery reaktory hydrokrakingu MHC. Najcięższy z nich waży 1300 ton.