
Hydrokraking MHC, największa instalacja zbudowana w ramach Programu 10+, produkuje znacznie więcej wysokiej jakości paliw niż przewidywał projekt. Dla Grupy LOTOS oznacza to dodatkowe korzyści w wysokości ponad 100 mln zł rocznie.
Hydrokraking MHC, największa instalacja zbudowana w ramach Programu 10+, produkuje znacznie więcej wysokiej jakości paliw niż przewidywał projekt. Dla Grupy LOTOS oznacza to dodatkowe korzyści w wysokości ponad 100 mln zł rocznie.
Zgodnie z planami projektowymi konwersja, czyli pozyskiwanie z najcięższych frakcji ropy naftowej wysokowartościowych produktów, takich jak oleje napędowe, benzyny, LPG, miała wynosić dla instalacji hydrokrakingu MHC 60 procent. (Pozostałe 40 procent to nieprzereagowany olej – hydrowax). Dziś pozyskanie paliw z instalacji przekracza 80 procent i nadal rośnie.
- To jest nasz bezsprzeczny sukces - mówi Dariusz Kruk, kierownik Zakładu Hydrokrakingu rafinerii Grupy LOTOS w Gdańsku. - Dzięki innowacyjnym działaniom pracowników hydrokrakingu oraz inżynierów procesowych Grupy LOTOS osiągnęliśmy taki rekordowy wynik, czym zaskoczyliśmy naszego renomowanego licencjodawcę, koncern Shell Global Solutions. Dziś możemy pracować z konwersją ok. 85 proc. przerabiając bardzo ciężki wsad, co przełoży się na dodatkowe miliony złotych dochodu w tym roku. I dodaje – Mamy uzasadnione przypuszczenia, że nie ma na świecie drugiego takiego hydrokrakingu MHC, który pracowałby z tak wysoką konwersją, przerabiając tak trudny wsad.
Dalszy wzrost konwersji instalacji MHC to najważniejszy projekt proefektywnościowy w obszarze produkcji realizowany w ramach Programu Optymalnej Ekspansji Grupy LOTOS. Specjaliści z LOTOSU kolejny raz wykazali się niestandardowym i nowatorskim podejściem do procesów technologicznych, szukając nowych możliwości działania, nawet w stosunku do sprawdzonych technologii. Zmienili proces technologiczny przerabiając ponownie hydrowax, który według projektu miał stanowić 40 proc. produkcji hydrokrakingu MHC i miał być w całości sprzedawany. Hydrowax, podobnie jak ciężki olej opałowy, to produkt o tzw. ujemnej marży, czyli tańszy niż ropa naftowa. Obecnie przerabiany jest na wysokomarżowe produkty.
Konwersja 85 proc. oznacza, że nadal 15 proc. produkcji hydrokrakingu MHC to hydrowax. Ale ta pula tego niskowartościowego produktu również nie jest sprzedawana, ale prawie w całości przerabiana na innych instalacjach (drugim hydrokrakingu oraz destylacji próżniowej) - na wysokiej jakości paliwa oraz bazy olejowe, których jakość jest wyższa od dotychczas produkowanych. Na sprzedaży tych baz uzyskuje się bardzo wysokie marże, często wyższe niż na sprzedaży paliw.
- Wyniki uzyskiwane przez eksploatowaną w ten sposób instalację MHC zaskoczyły nawet licencjodawcę Shell Global Solutions i zdecydowanie wykraczają poza jego gwarancje – podkreśla Marek Herra, dyrektor ds. produkcji w Grupie LOTOS SA. - Ponownego przerobu hydrowaxu na tej instalacji licencjodawca nie przewidywał. Nie spodziewali się też, że ich proces technologiczny może być w rękach ludzi z Grupy LOTOS aż tak wydajny. Cieszymy się z tego, bo licencjodawca mówi teraz o naszych rozwiązaniach na międzynarodowych konferencjach. Te rozwiązania poprawiające efektywność hydrokrakingu oznaczają w efekcie skierowanie na rynek dodatkowych tysięcy ton wysokiej jakości paliw i olejów z LOTOSU.
Grupa LOTOS posiada dwa hydrokrakingi. Starszy, pracujący od 2000 roku przerabia łatwiejszy wsad (destylaty próżniowe) i jego konwersja wynosi prawie 100 proc. Hydrokraking MHC – powstały w ramach inwestycyjnego Programu 10+ przerabia głównie olej (deasfaltyzat) DAO z nowej instalacji ROSE, która produkuje go z najcięższych frakcji ropy naftowej, z których do tej pory powstawał wyłącznie asfalt i ciężki olej opałowy. Aby możliwy był przerób tak ciężkiego i zanieczyszczonego wsadu na najwyższej jakości paliwa hydrokraking MHC posiada aż 4 reaktory, w których panują ekstremalne warunki ciśnienia i temperatury. Najcięższy z nich waży 1200 ton i posiada ściany o grubości 30 cm. Od początku pracy hydrokrakingu, w końcu 2010 roku specjaliści z LOTOSU systematycznie zwiększali konwersję przerobu wsadu, uzyskując coraz więcej wysokowartościowych produktów.
Marcin Zachowicz, rzecznik prasowy Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.(58) 308 75 70, (0) 505 050 454, e-mail: marcin.zachowicz@grupalotos.p