logo

Grupa LOTOS, PKN Orlen oraz ENERGA rozpoczynają analizy możliwości realizacji wspólnej inwestycji elektrowni gazowo-parowej w Gdańsku. Inwestycja miałaby powstać do lipca 2026 r. 2 listopada br. spółki podpisały list intencyjny w tej sprawie.

Działalność rafineryjna

Celem porozumienia jest wypracowanie założeń oraz warunków projektu budowy elektrowni gazowo-parowej, nazywanej w skrócie CCGT (z ang. Combined Cycle Gas Turbine). Współpracujące przy tej inwestycji spółki ustalą zarówno warunki prawne i techniczne realizacji tego projektu, jak również zasady jego finansowania. Kluczowe aspekty tych działań to analiza i dobór optymalnej konfiguracji bloku (technologia, sprawność, moc) oraz jego lokalizacji. Jeśli uda się wypracować warunki akceptowalne przez każdą ze stron, to kolejnym krokiem będzie opracowanie projektu umowy o wspólnym przedsięwzięciu (joint venture) regulującej zasady współpracy.

Budowa elektrociepłowni to jeden z projektów analizowanych w ramach strategii rozwoju Grupy LOTOS nakreślonej do 2022 r. – To inwestycja zarówno w bezpieczeństwo energetyczne naszego zakładu, który stałby się odporny na wszelkiego rodzaju zaniki napięcia, ale docelowo również w bezpieczeństwo energetyczne państwa – mówi Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS. – Współpraca z PKN Orlen i ENERGĄ przy tym projekcie przyniesie korzyści każdej ze stron. Możliwość skorzystania z doświadczeń naszych partnerów pozwoli zmniejszyć potencjalne ryzyka oraz ułatwi realizację tej inwestycji czyniąc ją tym samym bardziej opłacalną ekonomicznie. To pokazuje, że budowa koncernu multienergetycznego ma sens. Po sfinalizowaniu tego procesu, w wyniku efektu synergii, takich korzyści pojawi się o wiele więcej.  

Podpisany list intencyjny wiąże strony do czasu zawarcia stosownych umów, nie później jednak niż do końca 2021 r. Natomiast analizowana inwestycja, zgodnie z zawartym porozumieniem, miałaby powstać do lipca 2026 r.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.

LOTOS to także sieć ponad 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

***

Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij