logo

Tą wywodzącą się ze starożytnego Rzymu sentencją można podsumować szereg inicjatyw, które w ciągu ostatnich miesięcy wsparła Fundacja LOTOS. Projekty skierowane do najmłodszych, w tym właśnie te promujące sportowy styl życia, to jeden z ważnych obszarów działalności tej instytucji.

Fundacja LOTOS

LOTOS zawsze chętnie wspiera projekty sportowe skierowane do dzieci i młodzieży. Nasze flagowe inicjatywy o zasięgu ogólnopolskim to „Piłkarska przyszłość z LOTOSEM”, narciarskie „LOTOS Szukamy Następców Mistrza” i „PolSKI Mistrz” czy tenisowe „Rakiety LOTOSU”. Natomiast równie ważną rolę pełnią także mniejsze projekty o zasięgu lokalnym, w które regularnie angażujemy się poprzez naszą fundację – podkreśla Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS.

W trosce o zdrowie i dobre samopoczucie najmłodszych Fundacja LOTOS zaangażowała się w projekt Rugby Clubu Lechii Gdańsk pt. „Rugby walczy z depresją i otyłością wśród dzieci i młodzieży w dobie pandemii”. Jego celem jest przedstawienie uczestnikom zalet aktywności fizycznej, zasad zdrowego odżywiania oraz poinformowanie ich o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą nadwaga i oraz zmieniony tryb życia związany z życiem w trakcie pandemii. W ramach projektu zaplanowane zostały regularne zajęcia sportowe z elementami rugby wraz ze specjalistycznymi warsztatami na temat zdrowego żywienia i spotkaniami z psychologiem.  Zajęcia sportowe odbywają się dwa razy w tygodniu, od czerwca do grudnia, i weźmie w nich udział 100 dzieci i młodzieży z Trójmiasta. Dodatkowym elementem tego projektu jest obóz sportowy – dla 30 najbardziej zaangażowanych i zmotywowanych uczestników projektu.

W trakcie treningów organizowanych przez RC Lechia Gdańsk udowadniamy, że rugby jest sportem dla wszystkich. W zajęciach udział biorą dziewczynki i chłopcy, są to dzieci bardzo sprawne fizycznie, z naturalnymi predyspozycjami do uprawiania sportu, ale również osoby z nadwagą, które często w innych dyscyplinach nie miałyby szansy zaistnieć. W rugby odnajdują się doskonale, nabierają pewności siebie, angażują w treningi i często stanowią o sile zespołu, dzięki czemu poprawiają sprawność fizyczną i wzmacniają psychicznie. Cieszymy się, że Fundacja LOTOS dostrzega naszą pracę i wspiera nasze działania – mówi Maciej Olszewski, prezes zarządu Rugby Club Lechia Gdańsk.

Fundacja LOTOS wspiera dzieci i młodzież_2

Bez sprzętu ani rusz

Fundacja LOTOS wesprze również Pomorski Okręgowy Związek Kolarski. Zrzesza on kolarskie kluby sportowe i działające przy nich szkółki kolarskie. Organizacja dofinansuje zakup nagród dla dzieci i młodzieży na zawodach sportowych, zakup sprzętu niezbędnego do prowadzenia treningów, a także strojów sportowych, w szczególności ubrań termo-aktywnych, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa oraz badania psychologiczne dla dzieci.

Fundacja LOTOS wspiera dzieci i młodzież_3

Trzy stoły do ping-ponga, sprzęt gimnastyczny (kilkanaście ławek, materaców oraz mat, a także kozioł, odskocznia i równoważnia), ponad sto różnego rodzaju piłek, dwadzieścia hantli oraz stepów do ćwiczeń – to tylko część wyposażenia, którego zakup sfinansuje Fundacja LOTOS. Dzięki temu dzieci i młodzieży Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Czechowicach-Dziedzicach będzie mogła w pełni wykorzystać swoją nową salę gimnastyczną. 

Fundacja LOTOS wspiera dzieci i młodzież_1

Fundacja LOTOS od wielu lat wspiera projekty sportowe oraz angażuje się w inicjatywy promujące dziedzictwo narodowe i postawę patriotyczną. Staramy się z jednej strony wybierać ciekawe inicjatywy docierające do jak najszerszego kręgu odbiorców, a z drugiej szczególną uwagę zwracać na te zlokalizowane w regionach, w których prowadzimy naszą działalność. Dobrym przykładem jest właśnie zakup sprzętu sportowego dla uczniów szkoły w Czechowicach-Dziedzicach – mówi Wiesław Labuda, prezes zarządu Fundacji LOTOS.

Od sportu do patriotyzmu

Polska Morska Niepodległa to z kolei cykl rejsów żeglarskich z elementami edukacji patriotycznej dla wolontariuszy i podopiecznych Caritas, organizacji polonijnych, domów dziecka, szkół i uczelni. W ramach tej inicjatywy, którą również wsparła Fundacja LOTOS, dzieci, młodzież, ale i seniorzy mogą próbować swoich sił w żeglarstwie, poznać zasady bezpieczeństwa na wodzie i odwiedzić ważne historycznie miejsca, jak np. Muzeum II Wojny Światowej, czy Muzeum Obrońców Helu. Projekt trwa od maja do końca października i w tym czasie weźmie w nim udział 350 osób.

Warto wspomnieć w tym miejscu również o wystawie #LIKE CHOPIN IN MANCHASTER.  Inicjatywa skupia wokół siebie dzieci i dba o rozwój ich wartości patriotycznych. Celem wystawy jest przybliżenie nieznanych i mniej znanych faktów z życia Fryderyka Chopina z czasu pobytu w Wielkiej Brytanii. Drugim etapem projektu, w którego w organizacji pomogła fundacja, jest konkurs dla dzieci w 14 polonijnych szkołach. W jego ramach najmłodsi muszą przygotować w wersji rysunkowej ich wizję paliwa przyszłości.

***

Fundacja LOTOS od 2015 roku odpowiada za zarządzanie polityką dobroczynną gdańskiego koncernu. Misją Fundacji jest wszechstronna działalność społeczna, wnosząca pozytywny wkład w rozwój otoczenia społecznego i przyrodniczego. Fundacja przeznacza środki przede wszystkim na ochronę i promocję zdrowia oraz na kulturę, sztukę i dziedzictwo narodowe. Wspiera także inicjatywy z obszaru nauki i edukacji, pomocy społecznej a także upowszechniania kultury fizycznej i sportu. Ponadto, Fundacja LOTOS, w miarę możliwości, wspiera leczenie obecnych i emerytowanych pracowników LOTOSU oraz ich bliskich.

***

Biuro Prasowe, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel. 58 308 72 29, 58 308 70 44, e-mail: media@grupalotos.pl

W zdrowym ciele zdrowy duch

Udostępnij