logo

W niedzielę (13 sierpnia) w Jaśle miała miejsce kolejna VIII już edycja Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tegoroczny memoriał jest kolejnym wydarzeniem upamiętniającym, 120 rocznicę urodzin majora Dobrzańskiego.

Ogólne

W  niedzielę (13 sierpnia) w Jaśle miała miejsce kolejna VIII już edycja Memoriału Majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. Tegoroczny memoriał jest kolejnym wydarzeniem upamiętniającym, 120 rocznicę urodzin majora Dobrzańskiego.

Publiczność, która mimo niestabilnej i nieco deszczowej pogody, tłumnie zjawiła się na „łąkach Hubalowych” przy ul. Sroczyńskiego w Jaśle, przyglądała się zmaganiom jeźdźców którzy wzięli udział w konkursie militari (władanie szablą i lancą). Po konkursie i wręczeniu nagród widzowie mieli okazję uczestniczyć w widowisku historycznym pt. „Munduru nie zdejmę, broni nie złożę”. Scenariusz widowiska w sposób przekrojowy opisywał koleje losu majora Henryka Dobrzańskiego.

Organizatorami Memoriału byli: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie „Kawaleria” reprezentujące barwy III Pułku Strzelców Konnych wraz z grupą kawalerzystów - ochotników w barwach 20 Pułku Ułanów im. Króla Jana III Sobieskiego, Miasto Jasło, Powiat Jasielski a partnerem wydarzenia po raz kolejny - Grupa LOTOS.

Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle. Brał udział w wojnie polsko-ukraińskiej w 1918 i dowodził plutonem kawalerii  podczas walk o Lwów. W latach 1919–1921 uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Za odwagę na polu walki został odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. 1 stycznia1927 awansował do stopnia majora i objął dowództwo szwadronu w 18 Pułku Ułanów. W okresie międzywojennym reprezentował z sukcesami Polskę w wielu międzynarodowych zawodach hippicznych, a ukoronowaniem jego sportowej kariery był udział w IX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie - 1928 roku. Po zakończeniu kampanii wrześniowej w 1939 roku, Major Henryk Dobrzański przyjął pseudonim „Hubal” a jego jednostka,  jako Oddział Wydzielony Wojska Polskiego, stała się ostatnią jednostką wojskową II Rzeczypospolitej.  Jego oddział liczący nawet do 300 żołnierzy  walczył na kielecczyźnie do 29 kwietnia 1940, kiedy to „Hubal” zginął w bohaterskiej walce. Majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu poświęcono wiele książek a w roku 1973 powstał film fabularny w reżyserii Bohdana Poręby opisujący historię oddziału kawalerii dowodzonego przez majora Henryka Dobrzańskiego (pseud. Hubal), ostatniej, regularnej jednostki wojsk II Rzeczypospolitej, który nie złożył broni po przegranej kampanii wrześniowej.

Biuro Komunikacji, Grupa LOTOS S.A., ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, tel.58 308 87 31, 58 308 83 88, 58 308 83 55, e-mail: media@grupalotos.pl

Udostępnij