BAZALT II dołącza do floty LOTOS Petrobaltic
Flota Grupy Kapitałowej LOTOS Petrobaltic powiększyła się o kolejną jednostkę. Nowo zakupiony statek BAZALT II przypłynął 25 kwietnia br. do Gdańska z Wybrzeża Kości Słoniowej. Zanim zacumował przy nabrzeżu spółki LOTOS Petrobaltic pokonał 4580 mil morskich.
Zielona księga dla rozwoju CCS w Polsce
LOTOS Petrobaltic wraz ze swoimi partnerami – Grupą LOTOS oraz Grupą Azoty – zaprezentowali we wtorek 2 listopada br. zbiór rekomendacji co do zmian legislacyjnych mających umożliwić uruchomienie w Polsce wielkoskalowych, komercyjnych projektów dot. podziemnego składowania dwutlenku węgla (ang. carbon capture and storage – CCS). Dokument trafił również do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, które 25 października br. rozpoczęło konsultacje publiczne w tym zakresie.
Gaz z bałtyckiego złoża B8 popłynął na ląd
Spółka LOTOS Petrobaltic 1 października br. uruchomiła system osuszania, sprężania i eksportu gazu na morskiej kopalni ropy PETROBALTIC pracującej na złożu B8 na Morzu Bałtyckim. Gaz towarzyszący ropie wydobywanej ze złoża płynie podwodnym rurociągiem o długości 75 km do Władysławowa, do spółki Energobaltic. W jej elektrociepłowni produkowana jest energia cieplna przekazywana do miejskiej sieci ciepłowniczej.
LOTOS Petrobaltic będzie korzystał z łączności krytycznej TETRA
LOTOS Petrobaltic znalazł się w gronie firm, które w swojej codziennej działalności korzystają z łączności krytycznej TETRA. Usługę tę oferuje Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN. 28 września br. podpisany został dwuletni kontrakt pomiędzy spółkami.
LOTOS ma partnera do tworzenia farm wiatrowych na Bałtyku
LOTOS Petrobaltic i Baltic Trade and Invest (BTI) podpisali 18 czerwca br. list intencyjny o współpracy przy projektach morskich farm wiatrowych. BTI to spółka zależna od niemieckiej firmy RWE Renewables (RWE) – drugiego co do wielkości dewelopera i operatora morskich farm wiatrowych na świecie.
LOTOS Petrobaltic w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej
Gdańska spółka LOTOS Petrobaltic S.A. oraz przedstawiciele firm: Grupa Przemysłowa Baltic, Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego, Remontowa Shipbuilding, CRIST i Polski Rejestr Statków podpisali pod koniec marca list intencyjny, w którym zadeklarowali gotowość współpracy oraz wzajemnego wsparcia swego zaangażowania w łańcuch dostaw materiałów i usług w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku.
LOTOS Petrobaltic zakupił 280-tonową boję na złoże B8
Nowa boja cumowniczo-przelewowa dotarła do Gdańska w pierwszy weekend lutego. Została wyładowana na nabrzeżu portowym spółki LOTOS Petrobaltic nad kanałem Martwej Wisły. Docelowo stanie na złożu B8 przy morskiej kopalni ropy Petrobaltic i będzie elementem linii eksportowej ropy z platformy na tankowiec.
30 lat zakładu górniczego na morzu
Decyzja Okręgowego Urzędu Górniczego w Poznaniu, uznająca Petrobaltic za zakład górniczy, została wydana dokładnie 5 lutego 1991 roku. Było to potwierdzenie, że przedsiębiorstwo spełnia wymagania określone w prawie górniczym i może prowadzić wydobycie ropy i gazu. Był to pierwszy – i po 30 latach wciąż jest jedyny – taki podmiot operujący w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego.
70. operacja STS na Bałtyku
W ostatni weekend na złożu B8 na Bałtyku odbyła się 70. i pierwsza w tym roku operacja przeładunku ropy na morzu pomiędzy zbiornikowcami, zwana operacją STS („ship to ship”). W ciągu 16 godzin przepompowano prawie 19 tys. m³ surowca.
LOTOS Petrobaltic przebadał dno pod morską farmę wiatrową
W pierwszym tygodniu grudnia br. statek PSV SYLUR z Grupy Kapitałowej LOTOS Petrobaltic zakończył z sukcesem prace wiertnicze na obszarze projektowanej farmy wiatrowej Baltic II, położonej na zachód od Ławicy Słupskiej. Rozpoznanie geologiczne podłoża Bałtyku zostało zlecone przez niemiecką firmę RWE, specjalizującą się w odnawialnych źródłach energii.
Platformy i statki w zasięgu systemu TETRA
LOTOS Petrobaltic wspólnie z partnerem – firmą Enspirion – uruchomił w połowie maja stację bazową systemu łączności krytycznej TETRA na platformie wydobywczej Baltic Beta. Zainstalowana infrastruktura zapewnia alternatywną łączność radiową i telefoniczną dla statków oraz pozostałych platform zlokalizowanych na Bałtyku.