logo

Już w sobotę 2 marca rusza XXI edycja LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa. Grupa LOTOS od 2004 roku wspiera to wydarzenie jako sponsor główny.

CSR

Już w sobotę 2 marca rusza XXI edycja LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa. Grupa LOTOS od 2004 roku wspiera to wydarzenie jako sponsor główny.

LOTOS Jazz Festival Bielska Zadymka Jazzowa to wydarzenie o zasięgu międzynarodowym z ugruntowaną tradycją, które stało jedną z największych inicjatyw kulturalnych w województwie śląskim oraz jednym z najważniejszych wydarzeń muzyki jazzowej w Polsce.

Obok koncertów światowej sławy muzyków, Festiwalowi towarzyszy konkurs adresowany do młodych polskich muzyków. Od dziesięciu lat wydarzenie przoduje w ankietach „Jazz Top” miesięcznika Jazz Forum, w kategoriach: najlepszy polski festiwal jazzowy i jazzowy koncert roku.

Głównym założeniem tegorocznego Festiwalu jest artystyczna konfrontacja polskich i amerykańskich muzyków jazzowych. W 2019 r. wprowadzony zostanie nowy element tj. Artist-in-Residence, czyli centralnej postaci całego Festiwalu. Rolę tę będzie pełnił amerykański gitarzysta, kompozytor, zdobywca 20 nagród Grammy – Pat Metheny.

W ramach 21. edycji wystąpią również dwie inne uznane postacie światowego jazzu, tj. Branford Marsalis oraz Regina Carter. W ramach programu planowane są koncerty w Klubie Klimat i Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, w tym gala polskiego jazzu, polskie premiery, koncerty, wystawy, warsztaty otwarte dla publiczności, koncert na Szyndzielni oraz finałowa gala w Sali Koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W sumie to kilkanaście koncertów gwiazd światowego, europejskiego i rodzimego jazzu. Finałowy koncert planuje transmitować Radiowa Trójka, zaś telewizyjną rejestrację planuje dokonać Mezzo – francuski kanał telewizyjny.

W organizację 21. edycji Festiwalu zaangażowane są: Gmina Bielsko-Biała, Galeria Sfera, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Państwowe Szkoły Muzyczne w Bielsku-Białej i Schronisko na Szyndzielni.

Festiwal potrwa do 10 marca. Więcej informacji na stornie https://zadymka.pl/

Udostępnij