logo

Obecnie większość z nas pracuje zdalnie, co nie zmienia to faktu, że nadal codziennie towarzyszy nam w tej pracy kawa. Obecnie na stacjach LOTOSU bezpłatnie otrzymują ją służby mundurowe, żeby chociaż w ten symboliczny sposób podziękować im za ich zaangażowanie i poświecenie w walce z koronawirusem. Jak to się dzieje, że to kawa budzi nas najbardziej? Zapytaliśmy o to Sławka Sarana, mistrza baristów.

Działalność handlowa

Dlaczego sięgamy po kawę tak często?

– Kawa jest naturalnym źródłem kofeiny. Pobudza nas bardziej naturalnie, stabilnie. Ja dużo lepiej toleruję kofeinę z kawy niż z innych źródeł. Poza tym jest niesamowicie aromatyczna i smaczna!

Klienci często pytają: Jaka kawa jest dobra? Który ekspres kupić? Czy na takie pytanie jest jedna, dobra odpowiedź?

– Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dużo zależy od preferencji odbiorcy. Jeżeli chodzi o to jak przygotowywać kawę w domu to zależy głównie od tego jaką kawę chcemy pić, czy to espresso, czy kawy mleczne czy kawy przelewowe. Do każdej z tych kaw należy dobrać odpowiednie ziarna i akcesoria, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Kawa grafika

Na co powinniśmy zwracać uwagę, przy wyborze kawy do domowego ekspresu?

– Przede wszystkim na jej jakość. Zwracajmy uwagę na informacje o kawie, jaki ma profil smakowy, stopień i datę palenia. Im świeższa kawa tym lepsza - smaczniejsza i bardziej aromatyczna. Ważny jest również stopień palenia: ziarna ciemno wypalone nadają się lepiej do kaw na bazie espresso. Jeżeli wolimy kawę przelewową wybierzmy jaśniejszy kolor ziaren. 

Czy możesz doradzić naszym Klientom, jak po mistrzowsku zaparzyć kawę Cafe Punkt?

– Trzeba odpowiednio dobrać parametry parzenia (takie jak grubość mielenia, temperatura wody, czas parzenia). Najważniejsza jest grubość mielenia. Jeżeli kawa w smaku jest wodnista i kwaśna to powinniśmy zmielić ziarna drobniej, jeżeli zaś zbyt gorzka i ciężka to powinniśmy zmielić grubiej.  

Arabica? Robusta? O co właściwie chodzi?

– To dwa podstawowe gatunki kawy. Robusta zawiera więcej kofeiny oraz ma bardziej ciężki, ziemisty smak. Arabika jest delikatniejsza i ma predyspozycje do rozwinięcia większej ilości związków aromatyczno-smakowych. Ja osobiście wybieram arabiki. 

Ziarnista czy mielona? Która lepsza i jeżeli tak to dlaczego?

– Ziarnista, bo dłużej utrzymuje związki aromatyczno-smakowe.

Dlaczego ceny kaw na rynku tak bardzo się różnią?

– To zależy głównie od jakości. Kawy, które są wystawiane na konkursach często uzyskują bardzo wysokie ceny. W związku z tym, że są nagradzane, koneserzy potrafią zapłacić za nie na prawdę sporo. 

Co sądzisz o tak dynamicznym rozwoju branży kawowej w sklepach convenience i sieciach stacji paliw?

– Cafe Punkt to już blisko 500 miejsc serwujących NAJlepszą kawę na stacjach LOTOS. Cieszy mnie to, że coraz lepsza kawa pojawia się poza kawiarniami. Widać, że oczekiwania konsumentów są coraz wyższe, a stacje paliw i inne miejsca wychodzą tym oczekiwaniom na przeciw. 

Jak dojść do tak profesjonalnego poziomu jak Ty?

– Trzeba lubić to co się robi. Ja uwielbiam prace w kawiarni, nie tylko jej prowadzenie, ale też codzienną rutynę, nawet zmywanie. Wiele osób z mojej branży ciągle zmienia swoje główne zainteresowanie, najpierw chcą parzyć kawę, później ją wypalać, sprzedawać i kupować, oceniać, szkolić itp. Uważam, że kluczem jest tu konsekwencja i cierpliwość.

Jaka jest Twoja ulubiona metoda parzenia kawy? Dlaczego?

– Najbardziej lubię kawy czarne, przelewowe. Można się nimi cieszyć nieco dłużej niż espresso.

Co można uzyskać dzięki takiej metodzie?

– Smak kawy jest bardziej delikatny i wysublimowany. Ma również więcej kofeiny niż espresso więc lepiej pobudza!

Prowadzisz popularną kawiarnię w Warszawie. Zdradź nam, jak przez lata zmieniły się gusta Polaków? Jaką kawę wybierają najczęściej?

– Z roku na rok Polacy coraz bardziej otwarci są na nowe smaki. Pije się coraz mniej kaw z dodatkami, nawet sprzedaż kaw mlecznych spada na korzyść kaw czarnych. Moi klienci coraz częściej dopytują o nowe rodzaje ziaren i ich pochodzenie. Coraz popularniejsze są również inne odpowiedniki mleka – bez laktozy, owsiane, migdałowe, sojowe. 


Sławek Saran (rocznik ’85). Barista od 2005 roku. Doświadczenie zdobywał m.in. w warszawskich kawiarniach Coffee Heaven i Ministerstwo Kawy oraz berlińskim The Barn. Uczestnik wielu międzynarodowych kawowych seminariów, wykładów, warsztatów i szkoleń. Mistrz Baristów 2019, wielokrotny finalista i sędzia Mistrzostw Polski Barista oraz Mistrzostw Polski Brewers Cup, organizator i sędzia Mistrzostw Polski Aeropress. Obecnie prowadzi swoją własną kawiarnię przy ulicy Elektoralnej 11 w Warszawie.

Udostępnij